Stratu pasu v cudzine by mal občan nahlásiť na polícii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pocasie leto slnko dovolenka plaz jazero
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Ak stratí občan Slovenska v cudzine pas, mal by navštíviť najbližšiu policajnú stanicu bez ohľadu na to, kde pas stratil. Po ohlásení straty alebo krádeže dokladov by mal kontaktovať zastupiteľský úrad, čiže veľvyslanectvo alebo generálny konzulát, prípadne honorárny konzulát SR a požiadať o vystavenie náhradných cestovných dokladov.

Odporúča to riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Vladimír Jakabčin. Ako povedal pre agentúru SITA, občan na veľvyslanectve vyplní žiadosť o vystavenie náhradného cestovného dokladu a zároveň aj tlačivo o strate. Tie veľvyslanectvo pošle na slovenskú políciu, ktorá stratené doklady zablokuje.

Fotokópia pasu sa môže zísť

Ministerstvo odporúča urobiť si pred cestou fotokópiu stránky pasu s osobnými údajmi. „To pomáha pri zablokovaní dokladov, keďže občan Slovenska môže byť držiteľom dvoch cestovných pasov a zväčša si nepamätá číslo pasu, ktorý stratil. Polícia pas potom zablokuje a oznámi to ďalším krajinám cez Europol alebo Interpol,“ objasňuje postup úradov pri strate dokladov Jakabčin. Pripomína, že zablokovanie trvá niekoľko hodín, vystavenie náhradných cestovných dokladov je na počkanie.

Jakabčin upozorňuje, že náhradný cestovný doklad je primárne určený na návrat na Slovensko. „Samozrejme, občan môže dokončiť dovolenku, nemusí sa hneď vracať späť domov. Ale náhradný cestovný doklad nie je určený na to, aby pokračoval na ceste do ďalších krajín,“ vysvetľuje.

Pomôžu aj úrady členov EÚ

Na náhradných cestovných dokladoch je aj uvedené, cez ktoré krajiny sa občan bude vracať späť. Jakabčin dodáva, že stratu alebo krádež dokladov by občania nemali podceňovať. „Sú na desiatom mieste v atraktivite, keďže sa s ním bez víz dá dostať do vyše sto krajín,“ uviedol.

Ako upozorňuje rezort diplomacie, ak Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo ani honorárneho konzula, ktorý môže náhradné cestovné doklady vydávať, občan môže o pomoc požiadať akýkoľvek iný zastupiteľský úrad členského štátu Európskej únie. Doklady ale nemôžu vydávať stále misie, napríklad Stála misia Slovenskej republiky pri NATO, OSN alebo EÚ, OBSE či Rade Európy.

Viac informácií sa občania môžu dozvedieť na stránke ministerstva zahraničných vecí v sekcii cestovanie a konzulárne informácie https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/prehlad_cestovanie_a_konzularne_info

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia