Štrbová s Dubovcovou dosiahli na turnaji World Tour v Gstaade najlepší výsledok sezóny

Natália Dubovcová, Andrea Štrbová
Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Andrea Štrbová a Natália Dubovcová. Foto: facebook.com/pg/slovakbeachvolleyballplayer

Slovenské reprezentantky Andrea Štrbová s Natáliou Dubovcovou sa rozlúčili s „päťhviezdičkovým“ turnajom World Tour v plážovom volejbale vo švajčiarskom Gstaade celkovým 5. miestom.

V sobotňajšom štvrťfinále podľahli domácim nasadeným jednotkám Tanji Hüberliovej a Nine Betschartovej 1:2 na sety (14, -18, -9) a nedoplatili favorizovanému páru tesnú prehru z nedávnych MS v Hamburgu, kde takisto ovládli prvý set.

Napriek tomu dosiahli Slovenky najlepší výsledok v aktuálnej sezóne aj svojej spoločnej kariére. Piata pozícia im patrila aj na podujatiach v holandskom Haagu a malajzijskom Kuala Lumpure, ale v prvom prípade išlo o „štvorhviezdičkový“ a v druhom o „trojhviezdičkový“ turnaj s menšou konkurenciou.

Stovky bodov do rebríčka

Konečná 5. pozícia je aj vyrovnanie doterajšieho najlepšieho výsledku Sloveniek v Gstaade, v roku 2012 rovnaké umiestnenie dosiahli Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová.

Slovenky si za turnaj vo Švajčiarsku pripísali do rebríčkov 720 bodov, čím výrazne podporili svoje ambície smerom k účasti na OH 2020 v japonskom Tokiu.

V Gstaade sa dostali medzi tri najlepšie páry z Európy – spolu so Švajčiarkami a Holanďankami Keizerovou a Meppelinkovou, ktoré tiež skončili vo štvrťfinále.

„Žiaľ, malo to napokon až príliš podobný priebeh ako v Hamburgu. Proti týmto súperkám sa zle útočí, lebo blok nie je dobre vidieť. Na to som v druhej polovici zápasu nevedela nájsť kľúč a Švajčiarky sa chytili v obrane. V prvom sete bolo vidieť, že boli nervózne, že ‚musia‘; hrať pred domácim publikom nie je jednoduché. Chceli sme vyhrať druhý set, lebo tajbrejk je vždy vabank; súperky môžu chytiť vlnu a už sa na nej len zvezú. Žiaľ, nevyšlo to. Tento výsledok považujem za najlepší v našej spoločnej kariére, aj v porovnaní s vlaňajším bronzom z Three stars z Mersinu. Tu sú všetky top tímy; v semifinále sú vicemajsterky sveta, semifinalistky z MS a dve brazílske dvojice. Som rada, že sme získali veľa bodov a pomôže nám to pred ďalšími turnajmi,“ uviedla Natália Dubovcová pre spravodajstvo SVF.

Striedanie vo vedení

Úvod zápasu bol vyrovnaný a oba tímy sa striedali vo vedení. Slovenky však po ese Štrbovej a úspešnom bloku Dubovcovej odskočili súperkám na dva body a viedli 10:8. Od tohto momentu domáce hráčky už nedokázali vyrovnať skóre.

Naopak, ich manko sa zvyšovalo a kľúčovú sériu bodov dosiahol slovenský pár, keď zvýšil z 15:12 na 18:12. V závere setu si udržiaval náskok a prvé dejstvo získal pre seba pomerom 21:14 po priamom bode Štrbovej.

Začiatok druhého setu ponúkol opäť vyrovnaný priebeh. Hráčky sa naťahovali o každý bod až do šestnástej výmeny, keď Hüberliová s Betschartovou odskočili na 9:7 a následne aj 10:7, na čo Slovenky zareagovali oddychovým časom.

Po timeoute domáce plážové volejbalistky pokračovali v presnej hre a vypracovali si náskok 16:11. Štrbová a Dubovcová síce zdramatizovali záver prostredného dejstva, dotiahli sa na rozdiel jediného bodu, ale Švajčiarky napokon triumfovali 21:18.

Opatrný začiatok tajbrejku

V tajbrejku si všetky hráčky spočiatku dávali pozor na zbytočné chyby, ale po nepresnom servise Štrbovej a presnom útoku Betschartovej viedli domáce reprezentantky 5:3.

Švajčiarky od tejto chvíle kontrolovali dianie na dvorci a po úspešnej sérii výmien mali k dobru sedem bodov (12:5). Komfortný náskok si už nenechali vziať a zvíťazili 15:9.

„Chýbal nám kúsok. Švajčiarky si to pred domácimi divákmi zaslúžili, my im to vrátime na ME v Moskve. Škoda, že sa nám v druhom sete tak nedarilo na servise a neodskočili sme im, mohlo to vyzerať inak. V tajbrejku ony odskočili na tri body, blokárka sa chytila na bloku, dostali sa do eufórie a na vlnu. Atmosféra bola krásna, hrať pred toľkými divákmi som si maximálne užila. Súhlasím, že celkovo je to náš najlepší doterajší výsledok. Medaila znie pekne, ale tu to bolo rozhodne náročnejšie. S piatym miestom sme spokojné, je to nadplán. Boli by sme spokojné aj s 9. priečkou, ‚päťka‘ je super,“ zhodnotila Andrea Štrbová.

World Tour v plážovom volejbale

  • Five stars (Major) – Gstaad (Švaj.) – štvrťfinále – sobota

Tanja Hüberliová, Nina Betschartová (Švaj.) – Andrea Štrbová, Natália Dubovcová (SR) 2:1 (-14, 18, 9)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea ŠtrbováNatália Dubovcová