Stredisko pre ľudské práva upozorňuje na porušovanie práv žien, kritizuje návrhy zákonov zakazujúce interupcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Pixabay

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) ako národná inštitúcia pre ľudské práva a národný antidiskriminačný orgán upozorňuje na nebezpečné legislatívne snahy potláčať práva žien. Agentúru SITA o tom informoval Mediálny tím SNSĽP.

Upozorňuje tiež, že v stredu 17. mája boli v Národnej rade SR (NR SR) predložené tri návrhy zákonov smerujúce k novelizácii zákona o umelom prerušení tehotenstva.

Nebezpečné návrhy zákonov

„Stredisko spolu s odbornou obcou a viacerými inštitúciami a organizáciami tretieho sektora za posledné dva roky viacnásobne upozorňovalo na nebezpečnosť predkladania takých návrhov zákonov, ktoré by obmedzili prístup k bezpečnej forme interrupcií,“ uviedlo SNSĽP.

Podľa Strediska, predkladané legislatívne návrhy uvádzajú, že cieľom legislatívnych zmien je prispieť k ochrane života od počatia, avšak neuvedomujú si, aké následky budú mať tieto zmeny na životy samotných žien.

„Stredisko vyslovuje obavu, že obmedzenie prístupu k bezpečnému zákroku umelého prerušenia tehotenstva bude mať za následok nárast výkonu nelegálnych a pokútnych (často nebezpečných) zákrokov, zvýšenie „potratovej turistiky“ do zahraničia,“ vysvetľuje SNSĽP.

Takéto obmedzenie zároveň prispeje aj k zhoršeniu fyzického a duševného zdravia zasiahnutých žien a ich blízkych.

Súčasná ochrana nenarodeného plodu je dostatočná

Ako ďalej informuje, zákon o umelom prerušení tehotenstva, ako aj aktuálna úprava tzv. utajeného pôrodu, majú isté medzery a je potrebné ich novelizovať.

Avšak Stredisko, podobne ako Verejná ochrankyňa práv, Komisárka Rady Európy pre ľudské práva, riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ako aj ďalší zástup medzinárodných organizácií a odborných inštitúcií, považujú ochranu nenarodeného plodu v súčasnom znení zákona za dostatočnú.

„Potrebu ďalšej novelizácie Stredisko vníma najmä v nutnosti odstránenia diskriminácie žien z tretích krajín, žien do 35 rokov a žien, ktoré nerodili aspoň dvakrát, ako aj v súvislosti so zvýšením právnej istoty neplnoletých žien,“ doplnilo SNSĽP.

Viaceré strediská zákrok odmietajú

Stredisko minulý rok vykonalo prieskum v oblasti prístupu k umelému prerušeniu tehotenstva a zistilo viaceré nedostatky.

Z prieskumu vyplýva, že nie všetky zdravotnícke zariadenia, ktoré sú oprávnené na vykonávanie zákroku umelého prerušenia tehotenstva, tento zákrok vykonávajú.

„Častokrát však nie z dôvodu výhrady vo svedomí jednotlivých lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ale pre neobjektívne rozhodnutie manažmentu, čím môže byť zhoršená najmä regionálna dostupnosť bezpečného umelého prerušenia tehotenstva,“ uviedlo Stredisko.

Ženy sú diskriminované

Z prieskumu ďalej vyplýva, že niektoré zdravotnícke zariadenia síce vykonávajú umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť ženy, ale len v prípade, ak je prítomná aj zdravotná kontraindikácia.

Stredisko vysvetľuje, že ak ide o vykonanie umelého prerušenia tehotenstva do 12. týždňa, je takáto prax diskrimninačná voči ženám, ktoré žiadajú o zákrok, avšak bez diagnostikovanej zdravotnej kontraindikácie.

Výsledky prieskumu, žiaľ, ukazujú, že opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa jednoznačne stanovuje poplatok za umelé prerušenie tehotenstva, niektoré nemocnice prekračujú a účtujú pacientkam vyšší poplatok ako je určený opatrením.

Chýba vyvážená diskusia

„Stredisko je presvedčené, že legislatívnym zmenám úpravy umelého prerušenia tehotenstva musí predchádzať dostatočný odborný, postojovo vyvážený diskurz, rešpektujúci hodnoty ľudskosti, rovnosti a ochrany základných práv,“ dodal Tomáš Földes, dočasne poverený výkonom funkcie výkonného riaditeľa SNSĽP.

K téme interrupcií sa vyjadrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá uviedla, že ju mrzí, ak sa takéto citlivé témy otvárajú z pozície moci skôr, ako im predchádza poctivá odborná a spoločenská debata.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš FöldesZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenské národné stredisko pre ľudské práva