Stredné Taliansko zasiahli dve silné zemetrasenia

Stredné Taliansko zasiahli dve silné zemetrasenia
Foto: SITA/AP

RÍM 26. októbra (WebNoviny.sk) – Strednú časť Talianska zasiahli v stredu večer dve silné zemetrasenia, podľa prvých informácií však boli výrazne menej ničivé než v auguste. Úrady doposiaľ potvrdili len niekoľko desiatok ľahšie zranených a jednu obeť, ktorá v dôsledku otrasov zomrela na infarkt, informovala v stredu agentúra AP.

Prvé zemetrasenie s magnitúdou 5,5 zaznamenali v stredu o 19.10 h SELČ a druhé s magnitúdou 6,1 o 21.18 h, uviedla Americká geologická služba USGS. Talianski seizmológovia celkovo zaznamenali 60 dotrasov, z ktorých zhruba 23 malo magnitúdu vyššiu než 3 a jeden 4,6.

Celkový rozsah škôd zatiaľ nie je známy

Otrasy postihli rovnaký región, ktorý bol zničený v dôsledku ničivého augustového zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo 298 obetí a tisíce ľudí pripravilo o strechu nad hlavou. V oblasti v stredu spadli alebo boli poškodené mnohé ďalšie budovy; v niektorých prípadoch išlo o objekty poškodené už pri augustovom zemetrasení. Celkový rozsah škôd zatiaľ nie je známy.

„Podľa informácií, ktoré máme, nie sú dopady (stredajších zemetrasení) také katastrofické, ako by sa dalo predpokladať… Zatiaľ sme nezaznamenali nijakú závažnú situáciu, a to je najdôležitejšie“ povedal šéf talianskeho úradu civilnej ochrany Fabrizio Curcio.

Podľa jeho slov utrpelo zranenia len „niekoľko desiatok“ ľudí, z ktorých nie je nikto v kritickom stave. Bezprostredne po otrasoch hospitalizovali dve alebo tri osoby, zatiaľ čo ďalšie vyhľadali ošetrenie neskôr. V meste Torentino zomrel na infarkt 73-ročný muž, ktorého zrejme vydesilo zemetrasenie. Starosta mesta Camerino potvrdil približne 40 ľahšie zranených obyvateľov.

Obrazom: Taliansko v auguste zasiahlo silné zemetrasenie, otrasy cítili aj v Ríme

Otrasy cítili aj v Ríme

Stredajšie otrasy bolo cítiť aj v Ríme aj na iných miestach Talianska vzdialených stovky kilometrov od epicentra, ktoré sa nachádzalo pri mestečku Visso v provincii Macerata, približne 170 kilometrov severovýchodne od Ríma.

V postihnutej oblasti uzavreli niektoré cesty a železničné trate a v niekoľkých mestách nadnes zrušili školské vyučovanie. Došlo tiež k lokálnym výpadkom elektrickej energie.

Otrasy vyvolali na niektorých miestach paniku, napríklad počas zápasu najvyššej talianskej futbalovej ligy v meste Pescara, vzdialenom zhruba 100 kilometrov od epicentra. Davy divákov začali v reakcií na otrasy utekať zo štadióna a zápas museli na niekoľko minút prerušiť. Z domovov utiekli stovky obyvateľov postihnutého regiónu, úrady pre nich pripravili provizórne lôžka.

Zem sa triasla aj v piatok

Slabšie dotrasy zasiahli región aj v piatok nadránom. Taliansky vulkanologický ústav uviedol, že krátko pred svitaním sa v meste Macerata v regióne Marche vyskytli dve zemetrasenia s magnitúdou 4, malé záchvevy však bolo cítiť celú noc. Zložky úradu pre civilnú ochranu od rána prehľadávajú zasiahnutú oblasť. Stredajšie zemetrasenia pripravili o strechu nad hlavou tisícky ľudí, mnohí z nich nocovali v autách.

Séria zemetrasení spôsobila rozsiahle škody na kultúrnom dedičstve talianskych regiónov Marche a Umbria.Medzi vážne poškodenými budovami v časti Talianska, ktorú zasiahlo silné zemetrasenie aj v auguste, sú mnohé kostoly vrátane pútnického chrámu Santa Maria in Via v mestečku Camerino. Veža tohto kostola, ktorá bola poškodená aj pri zemetrasení v roku 1997, vydržala ničivé otrasy z 24. augusta, tentoraz sa však zrútila na priľahlý dom.

„Celé Camerino so svojím historickým jadrom je pamiatkou. Vecné škody sú enormné,“ povedal miestny starosta Gianluca Pasqui a dodal, že zemetrasenia tu zanechali vážne škody i na ďalšom chráme – Kostole sv. Filipa. Zrútenie kostola hlásili aj z mesta Visso, kde malo jedno zo stredajších zemetrasení epicentrum. „Je to ako po bombardovaní,“ uviedli očití svedkovia, ktorých citovala APA.

Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa v Campi pri mestečku Norcia, približne 20 kilometrov južne od Vissa, takisto po najnovších zemetraseniach skončil v troskách, uviedol miestny arcibiskup Renato Boccardo. V samotnom meste Norcia (pôvodným latinským názvom Nursia), rodisku sv. Benedikta, zanechalo škody už zemetrasenie z augusta. V roku 1979 tu otrasy spôsobili smrť piatich ľudí a 2000 obyvateľov pripravili o domov.

Škody na majetku v súvislosti so stredajšími zemetraseniami zaznamenali taktiež v historickom umbrijskom meste Cascia, spájanom s menom sv. Rity, patriacej medzi najobľúbenejších svätcov predovšetkým v tých krajinách Európy či Ameriky, kde sa používajú románske jazyky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom