Aktualizované: Streľba na strednej škole v Texase si vyžiadala niekoľko obetí, strelca zadržali (foto)

Streľba na škole, Texas
Streľba na strednej škole, Santa Fe, Texas, 18. mája 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 18. mája 22:35

SANTA FE 18. mája (WebNoviny.sk) – Streľba na strednej škole v americkom štáte Texas si v piatok vyžiadala desať obetí, z ktorých väčšina boli študenti. Ďalších desať ľudí bolo pri vyčíňaní strelca zranených, informoval na tlačovej konferencii guvernér Texasu Greg Abbott.

Najkrvavejšia streľba od februára

K streľbe došlo v piatok ráno miestneho času v meste Santa Fe, asi 48 kilometrov juhovýchodne od Houstonu. Abbott označil útok študenta za „jeden z najodpornejších útokov, aké sme kedy videli na texaských školách“.

Šlo o najkrvavejšiu streľbu na americkej škole od februára, keď si útok študenta v Parklande na Floride vyžiadal 17 ľudských životov a spustil masové protesty za sprísnenie kontroly vlastníctva zbraní. Tie môže v Spojených štátoch vlastniť takmer každý.

Pôvodne zvažoval samovraždu

Aj strelec zo Santa Fe strieľal podľa texaského guvernéra Abbotta zbraňou, ktorú legálne vlastní jeho otec. Páchateľ po zatknutí policajtom povedal, že zbraň má od otca, no zatiaľ nie je jasné, či ňou disponoval s otcovým vedomím.

Strelec okrem iného vypovedal, že pôvodne zvažoval samovraždu, no nakoniec sa namiesto toho rozhodol strieľať do druhých. K zmene rozhodnutia dospel podľa vlastných slov po tom, ako si uvedomil, že nemá odvahu obrátiť zbraň sám proti sebe, povedal Abbott.

Streľba, Stredná škola, študenti
Dimitrios Pagourtzis je podozrivý zo streľby na strednej škole v Santa Fe neďaleko Houstonu, Santa Fe, Texas, 18. máj 2018 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom