Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strelba and zbran and nabojnica
Foto: Ilustračné foto: stag-prague.com
26. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Streľba polície na D2 bola v poriadku, tvrdí ministerstvo

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá sa zaoberala policajným zásahom z 24. júna 2013 na diaľnici D2 v smere z Bratislavy do Brna zistila, že zásah bol z taktického hľadiska v poriadku.

Agentúru SITA o tom informoval Ivan Netík z tlačového odboru rezortu vnútra. Podnet týkajúci sa zásahu polície skúmala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá sa so svojimi výsledkami a správou obrátila na ministerstvo vnútra aj na Okresnú prokuratúru v Skalici s výzvou, aby prijali opatrenia.

Reagovať budú po preštudovaní

„Správu od ombudsmanky sme dostali len v utorok, po preštudovaní budeme na jej návrhy reagovať,“ uviedol. Ako dodal, chyby inšpekcia našla pri výmene informácií medzi jednotlivými operačnými oddeleniami. Policajtmi, ktorí pochybili, sa zaoberali ich nadriadení, nezverejnili však, aké tresty dostali.

Policajti na diaľnici D2 pri Kútoch zastavili 24. júna 2013 výstrelmi auto, ktoré v minulosti patrilo Milanovi Ďurišovi, polícia ho v tom čase hľadala v súvislosti s dvojnásobnou vraždou. V aute však vtedy sedeli štyria mladí ľudia. Zásah polície na základe podnetu právneho zástupcu dvoch mladých ľudí, ktorí boli v tom čase v aute, skúmala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Ako informuje portál Sme.sk, auto v čase streľby hľadanému už tri roky nepatrilo. Podľa portálu označili študenti zákrok polície za neprimeraný. Po streľbe ich totiž policajti podľa ich verzie nechali asi hodinu stáť v daždi bez búnd, kým prípad zdokumentovali. „Dievčaťu, ktoré bolo medzi nimi, vraj policajtka prikázala vyzliecť sa takmer donaha. Potrebu vraj musela vykonávať nezaclonená pred zrakmi policajtov,“ píše sa na Sme.sk.

Ombudsmanka podnet posunula

Ombudsmanka tak časť podnetu, ktorá sa týka postupu príslušníkov policajného zboru, postúpila Okresnej prokuratúre v Skalici. V súvislosti s druhou časťou podnetu, v ktorej podávatelia namietali postup Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, sa verejná ochrankyňa práv obrátila na ministerstvo vnútra s výzvou na prijatie opatrení. Informovala o tom poradkyňa ombudsmanky pre komunikáciu Alena Kuišová.

V prvom prípade podávatelia namietali, že došlo k zásahu do ich základných práv a slobôd, konkrétne do práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti a k porušeniu zákazu mučenia a podrobeniu krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

„Verejná ochrankyňa práv dospela k záveru, že doterajšie prešetrovanie postupu príslušníkov policajného zboru Sekciou kontroly a inšpekčnej služby nebolo dostatočné na odstránenie množstva zásadných rozporov medzi verziou podávateľov a verziou príslušníkov policajného zboru o priebehu policajného zákroku,“ uviedla Kuišová, podľa ktorej je verejná ochrankyňa práv presvedčená, že tieto rozpory je potrebné odstrániť ďalším dokazovaním. Práve preto túto časť podnetu postúpila Okresnej prokuratúre v Skalici.

Inšpekcia neposkytla fotokópiu

V druhej časti podnetu podávatelia namietali postup Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, ktorá ich právnemu zástupcovi neumožnila oboznámiť sa so spisom, týkajúcim sa vybavovania sťažnosti na postup príslušníkov policajného zboru. Inšpekcia ministerstva vnútra zároveň odmietla poskytnúť fotokópiu stanoviska Odboru výcviku Prezídia policajného zboru SR.

„V tejto časti verejná ochrankyňa práv dospela k záveru, že ministerstvo vnútra – Sekcia kontroly a inšpekčnej služby a Prezídium Policajného zboru SR porušilo právo podávateľov na informácie prostredníctvom právneho zástupcu, ktoré je zaručené článkom 26 Ústavy Slovenskej republiky,“ informovala Kuišová. Ombudsmanka zároveň navrhla prijať potrebné opatrenia a umožniť nahliadnutie do spisu a poskytnúť fotokópiu predmetného stanoviska

Odporúčané články

Brutálna vražda ženy v Bratislave nesúvisela s jej prácou Ombudsmanka sa pre streľbu na D2 obrátila aj na prokuratúru

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...