Aktualizované: Streľba muža v synagóge si vyžiadala viac ako desať obetí, Trump nazval útok zdrvujúcim

Streľba v synagóge v Pittsburghu,
Ozbrojení dôstojníci chodia po ulici v okrese Squirrel Hill v Pittsburghu, kde strelec začal strieľať počas bohoslužieb v synagóge kongregácie Tree of Life, 27. októbra 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. októbra 23:58

PITTSBURGH 27. októbra (WebNoviny.sk) – Útok v synagóge v americkom Pittsburghu neprežilo 11 ľudí. Zranenia utrpelo šesť ľudí vrátane štyroch policajtov. Policajti podľa šéfa pittsburskej verejnej bezpečnosti Wendella Hissricha nemajú život ohrozujúce zranenia, zvyšní dvaja zranení sú v kritickom stave.

Strelec zaútočil v synagóge kongregácie Tree of Life v mestskej časti Squirrel Hill v sobotu ráno počas obradu, keď bola plná ľudí. Podľa nemenovaného predstaviteľa, ktorý komunikoval s AP, zaútočil v synagóge štyridsiatnik Robert Bowers.

Muž bol údajne aktívny na sociálnej sieti Gab, ktorú majú v obľube extrémisti krajnej pravice, kde pred incidentom napísal, že „votrelci zabíjajú našich ľudí“ a nemôže sa na to nečinne pozerať. Páchateľa polícia zadržala a momentálne je vo väzbe.

Streľba v synagóge v Pittsburghu,
Tento obrázok zobrazuje časť archivovanej webovej stránky zo sociálnych médií Gab. Uverjenil ju Robert Bowers, ktorý je podozrivý zo streľby v synagóge Tree of Life v Pittsburghu. HIAS, spomenutá v texte, je nezisková organizácia založená v štáte Maryland, ktorá pomáha utečencom po celom svete nájsť bezpečnosť a slobodu, 27. októbra 2018. Foto: SITA/AP

Úrady prípad vyšetrujú ako federálny zločin z nenávisti. Vyšetrovanie vedie FBI. Páchateľ podľa všetkého konal sám, vyjadril sa Bob Jones z kancelárie Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v Pittsburghu.

Streľbu už odsúdili politici z USA aj z Izraela. Americký prezident Donald Trump útok nazval „zdrvujúcim“. „Je strašné, čo sa v našej krajine deje s nenávisťou,“ povedal politik na leteckej základni Andrews pred cestou do Indianapolisu s tým, že „násilie musí prestať“.

Neskôr už počas zhromaždenia Budúcich amerických farmárov v Indianapolise vyhlásil „nulovú toleranciu anisemitizmu v Amerike“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zase vo videu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že mu útok „zlomil srdce a šokoval ho“, a vyjadril sústrasť smútiacim rodinám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDonald Trump