Strelec z Hurbanova dostal deväť rokov a liečenie

Obžalovaný bývalý policajt z Hurbanova
Bývalý mestský policajt z Hurbanova Milan J.(uprostred), obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu trojnásobnej úkladnej vraždy, počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 25. marec 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PEZINOK 27. marca (WEBNOVINY) –

Do väzenia aj do ústavu na psychiatrické liečenie poslal súd mestského policajta Milana Juhásza, ktorý v júni spôsobil masakru v Hurbanove.

Za trojnásobnú úkladnú vraždu a dvojnásobný pokus o ňu, nedovolené ozbrojovanie a porušenie domovej slobody mu Špecializovaný trestný súd vymeral deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, má sa aj liečiť v ústave.

Senát sa uzniesol aj na potrebe trojročného ochranného dohľadu a treste prepadnutia zbrane. Súd dospel k záveru, že Milan Juhász je trestne zodpovedný za trestné činy, ktoré sú v obžalobe.

Výmer trestu mu však mimoriadne znížili oproti trestnej sadzbe, lebo sa skutkov dopustil v stave čiastočnej nepríčetnosti. O nárokoch poškodených na nemajetkovú ujmu a náhradu škody súd nerozhodol, odkázal ich na občianskoprávne konanie. Obe strany sa vzdali práva na odvolanie voči výroku o treste, rozsudok je v tejto časti právoplatný.

Žalujúci prokurátor už v záverečnej reči navrhoval rovnaký trest a pripustil, že strelcovi treba mimoriadne znížiť sadzbu a zároveň nariadiť ústavné liečenie vzhľadom na závery znalcov – psychiatrov a psychológa. Tí u Juhásza zistili, že v čase streľby mal výrazne znížené, až takmer vymiznuté ovládacie a rozpoznávacie schopnosti.

Žalobca upozornil na uložené ochranné opatrenie – psychiatrické liečenie ústavnou formou. „Nie je viazané na nejaký čas, to znamená, že v podstate na neurčito – počas trvania účelu toho ochranného liečenia. Dá sa povedať, že možno až doživotne, to už, samozrejme, záleží od vývoja jeho stavu,“ povedal prokurátor.

Obrazom: Prebieha súd s policajtom obvineným z masakry

Obžalovaný v záverečnej reči povedal jedinú vetu. „Je mi to ľúto, čo sa stalo, a nemám k tomu čo dodať,“ povedal a právo posledné slova nevyužil.

Jeho obhajkyňa navrhovala, aby jej klienta súd oslobodil pre nedostatok trestnej zodpovednosti. Advokátka poukázala na závery psychiatrov, že obžalovaný konal v stave afektu. Po vynesení rozsudku konštatovala, že jej klient je s verdiktom spokojný, rozhodnutie je podľa jej názoru objektívne. „Ja som spokojná, keď môj klient je spokojný,“ povedala.

Znalec Miroslav Čerňan v utorok na súde odprezentoval posudok psychiatrov, ktorí vyšetrovali obžalovaného v prípravnom konaní. Dospeli k záveru, že patrí do ústavu a má sa liečiť.

Milan Juhász v úvode súdneho procesu vyhlásil, že nepopiera spáchanie skutku, ako je uvedené v obžalobe. Podľa tohto opisu prišiel vlani v sobotu dopoludnia 16. júna v čase svojho voľna na dvor domu rómskej rodiny v Hurbanove. Zastrelil tam otca rodiny, syna aj zaťa a zranil ďalšieho syna a jeho manželku. Po streľbe sa Juhász vybral k domu primátorky, ktorá však nebola doma. Tvrdil, že jej chcel všetko vyrozprávať. Tam ho aj zadržala polícia.

Video: Pohreb obetí streľby v Hurbanove (29. júna 2012)

Dôvodom streľby údajne bolo správanie sa tejto rodiny, vyšetrovatelia nevidia za vraždami rasový motív. Obete boli v minulosti trestne stíhané. Strelec pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov. Podľa medializovaných informácií počas vyšetrovania tvrdil, že ho rodina frustrovala, a tak s ňou urobil poriadok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Juhász