Strelkyňa Štefečeková nepôjde na olympiádu, prezradila dôvod

Zuzana Rehák Štefečeková
V striebornom tíme bola aj Zuzana Rehák Štefečeková. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa nezúčastní na budúcoročných olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Dvojnásobná strieborná olympijská medailista v trape na utorkovom vyhlásení najlepších strelcov sezóny 2015 prezradila, že ju čakajú materské povinnosti, pre ktoré nevyužije vybojovanú miestenku na vrchol nadchádzajúceho roka.

O tehotenstve sa 31-ročná brokárka dozvedela krátko po tom, ako sa v júli v Pragersku premiérovo stala kontinentálnou šampiónkou v trape. Dieťa by mala priviesť na svet začiatkom apríla. „Na streleckej scéne pôsobím už 19 rokov, myslím si, že jeden môžem vynechať. Je to šanca pre ostatné dievčatá,“ povedala jedna z ocenených športovkýň Slovenského streleckého zväzu (SSZ), ktorá na uplynulých dvoch OH v Pekingu 2008 a Londýne 2012 získala strieborné medaily.

Štyria kandidáti na olympijskú miestenku

Rehák Štefečekovej olympijská miestenka zostáva Slovensku. Nie je určená len pre kategóriu žien, ale aj pre mužov v disciplínach trap a dvojitý trap. Kto sa stane jej držiteľom, sa rozhodne na budúci rok. „S reprezentačným trénerom Branislavom Slamkom sme sa dohodli na strelcoch, ktorí budú mať šancu zabojovať o ňu v internej kvalifikácii na prvých dvoch podujatiach budúcoročného seriálu Svetového pohára. Môžem už prezradiť, že ide o Janu Mezeiovú, Mariána Kovačócyho, Romana Čavaru v trape a Huberta Andrzeja Olejnika v dvojitom trape. Ten, kto bude z kvarteta najlepší, pôjde na olympijské hry,“ informoval agentúru SITA prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ) Miloslav Benca.

V roku 2015 potvrdil svoj veľký talent i dobrú formu Filip Praj, ktorý na MEJ v Pragersku i MSJ v Lonate triumfoval v trape. „On je junior a bolo by veľmi riskantné ho tam teraz pustiť. Filip je vynikajúci strelec, roky svojej kariéry má ešte pred sebou. Verím, že sa mu to podarí v boji o ďalšie olympijské hry,“ vysvetlil šéf SSZ.

V marci majú brokári preteky SP v cyperskej Nikózii a v apríli je na programe predolympijský test v brazílskom Riu de Janeiro. „Bolo by nezodpovedné z našej strany, keby sme teraz povedali, že tento alebo táto ide na OH. Streľba je aj o psychike a títo potenciálni kandidáti neboli pripravení a ani mentálne naladení, že by štartovali na OH. Teraz to však budú musieť zvládnuť. Na konci apríla bude jasné, kto sa z nich predstaví v Riu aj na olympiáde,“ pokračoval Benca.

Medailová nádej dáva prednosť rodine

Zuzana Rehák Štefečeková patrí na každom podujatí medzi slovenské medailové nádeje. Inak by to nebolo ani na OH 2016, kde mala obhajovať striebro spred štyroch rokov z Londýna. SSZ i Slovensko prišli o jedno želiezko v ohni. „Zuzka mi už dávnejšie povedala, že je tehotná. Nebol to ani šok, ale možno som to nečakal už teraz. Bolo jasné, že to musí prísť skôr či neskôr. Na jednej strane som nebol rád, lebo ona je zo športového hľadiska istota, ale na druhej strane ma to z ľudskej stránky potešilo. Zuzka je kočka, ktorá si to zaslúži. Má na to už roky, vydala sa, takže super. Olympiáda musí ísť teraz bokom, rodina má prednosť,“ dodal prezident SSZ.

Zuzana Rehák Štefečeková urobí vzhľadom na očakávaný prírastok do rodiny niekoho šťastným a umožní mu splniť si olympijský sen. „Nemôžem povedať, komu by som to dopriala, lebo všetci sú moji kamaráti, ale určite mám favoritku. Každému z nich by som to priala, ale, žiaľ, k dispozícii je len jedna miestenka,“ skonštatovala Rehák Štefečeková, ktorá nepriamo naznačila, koho by namiesto seba rada videla v olympijskej súťaži.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Rehák Štefečeková