Strelkyňa z Kalifornie prisahala vernosť Islamskému štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Streľba v zariadení sociálnych služieb v Kalifornii
Foto: SITA/AP

San Bernardino/Washington 5. decembra (WebNoviny.sk) – Žena, ktorá v stredu so svojím manželom zabila v Kalifornii 14 ľudí, prisahala pred časom vernosť extrémistickej skupine Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes televízia CNN s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov.

Podľa citovaných zdrojov mohol byť celý útok inšpirovaný Islamským štátom, ale neexistuje dôkaz, že by ho zorganizovala alebo riadila táto skupina. Motív útoku zatiaľ nebol oficiálne stanovený.

Ozbrojený pár, ktorý v noci na štvrtok v domove sociálnych služieb v meste San Bernardino zastrelil 14 ľudí a zranil ďalších 21 osôb, identifikovala polícia ako 28-ročného Sayeda Rizwana Farooka a jeho manželku, 27-ročnú Tashfeen Malikovú. Oboch páchateľov na úteku z miesta činu zastrelili policajti.

Obrazom: Streľba v zariadení sociálnych služieb v Kalifornii

Maliková podľa CNN zverejnila na internete prísahu vernosti Islamskému štátu. Nepoužila pritom svoje vlastné meno, ale pseudonym. Malo sa tak stať krátko pred útokom alebo dokonca po jeho začiatku. Podľa zdroja agentúry AP prísahu vernosti IS a jej vodcovi abú Bakrovi Bagdádímu zverejnila na sociálnej sieti Facebook, avšak ešte pred útokom ho zmazala.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný americký vládny zdroj uviedla, že Maliková a Farook pred útokom zničili harddisky svojich počítačov a ďalšiu elektroniku. Vyšetrovatelia okrem iného preverujú aj správu, podľa ktorej sa Farook pred útokom pohádal s jedným svojím spolupracovníkom, ktorý hovoril o údajných nebezpečenstvách spojených s islamom.

Tashfeen Maliková sa vlani legálne prisťahovala do Spojených štátov na základe udelenia špeciálnych víz pre snúbencov amerických občanov. Oznámila to v noci nadnes agentúra AP.

Maliková, ktorá žila so svojou rodinou v Saudskej Arábii a Pakistane, prešla niekoľkými vládnymi kontrolami týkajúcimi sa jej pôvodu a do USA sa dostala minulý rok v júli na základe udelenia zmienených víz, známych ako K-1. Tie jej umožnili cestovať po USA a vydať sa do 90 dní od príchodu do krajiny. Pár sa zosobášil 16. augusta 2014.

Preverovací proces, ktorým Maliková prešla, zahŕňa osobné pohovory, odobratie odtlačkov prstov, ako aj protiteroristické prelustrovanie členov rodiny, preverenie zahraničných ciest a miest pobytu aj práce. Proces sa začal, keď požiadala o víza na vstup do USA so zámerom zosobášiť sa s Farookom, pakistansko-americkým inšpektorom reštaurácií, ktorý vyrastal v Kalifornii.

Po sobáši sa takíto imigranti stávajú podmienečnými obyvateľmi štátu na dobu dva roky, následne musia predložiť ďalšiu žiadosť a absolvovať dodatočné kontroly. Ak od úradov dostanú kladnú odpoveď, je im udelená takzvaná zelená karta. O pridelenie plného amerického občianstva môžu požiadať najskôr o päť rokov od udelenia zelenej karty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať