Stretnutiu ministrov zahraničia krajín EÚ dominovalo Turecko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ministri rozoberajú bezpečnosť EÚ
Minister zahraničných vecí Turecka Ömer Çelik počas tlačovej besedy, ktorá sa konala po neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ o aktuálnych otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Bratislava, 3. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Najatraktívnejšou témou neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ (Gymnich), ktoré sa tentoraz konalo v Bratislave, bolo Turecko. Na tlačovej konferencii s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou to v sobotu povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

O Turecku diskutovali ministri dvakrát – v piatok v kruhu členských štátov a v sobotu s tureckým ministrom pre európske záležitosti Ömerom Çelikom. „Diskutovali sme o tom, ako vnímame vývoj v Turecku a ako vidíme ďalší rozvoj vzťahov medzi EÚ a Tureckom,“ uviedol Lajčák. Ministri sa počas rokovania ďalej venovali zhodnoteniu plnenia Minského procesu a čo je potrebné urobiť pre to, aby sa dynamizoval. Rovnako sa venovali téme, ako naplniť nedávno prijatú globálnu stratégiu EÚ, aby sa z tohto dokumentu stal plán konkrétnych aktivít na úrovni členských krajín.

Stretnutia v Bratislave sa zúčastnili i partneri z kandidátskych krajín (Čierna Hora, Srbsko, Macedónsko, Albánsko). „Rokovanie bolo venované témam, ako je prevencia radikalizmu, extrémizmu a boj proti terorizmu. To sú témy, v ktorých sme partneri, ohrozujú nás rovnako, preto im musíme čeliť spoločne,“ dodal. Podľa Mogheriniovej je v týchto krajinách vidieť pokrok, ktorý bol ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľný. „Musíme vyvíjať tlak týmto smerom tak, aby EÚ mohla napr. zlepšiť tamojšie životné podmienky,“ odporučila vysoká komisárka. Ministrov ešte čakalo rokovanie s členmi Východného partnerstva, s ktorými chceli diskutovať o budúcnosti tohto formátu a možnosti naplnenia jeho vízie a samotného fungovania.

Turecko bude dodržiavať všetky dohody

Podľa Mogherini zástupcovia únie s tureckou stranou priateľským a konštruktívnym spôsobom prerokovali aj citlivé otázky, akou sú problematika ľudských práv, sloboda médií alebo diskusia o znovuzavedení trestu smrti v krajine. „Musíme hovoriť menej o sebe a viac hovoriť spolu,“ povedala. „Kľúčové je, aby sme sa venovali všetkým bodom v programe, čiže neexistuje žiadna tabu téma,“ dodala. Diskutovať však je potrebné otvorene, konštruktívne a priateľským spôsobom.

Jednou z preberaných tém bola aj kurdská otázka. „Pre Európsku úniu aj pre všetky členské štáty je veľmi jasné, že PKK (organizácia Strana kurdských pracujúcich, pozn. SITA) je teroristická organizácia a zároveň sa domnievame, že obnovenie politického procesu na riešenie kurdskej otázky by mohlo byť veľmi pozitívne,“ povedala Mogherini.

Podľa nej turecká strana na rokovaniach potvrdila, že bude dodržiavať všetky existujúce dohody s úniou vrátane tých zameraných na korigovanie migračných tokov. Na rokovaní tiež prediskutovali otázky vízovej liberalizácie, colnej únie alebo iné ekonomické záležitosti.

Slovenské predsedníctvo je podľa Mogherini úspechom

Lajčák Gymnich v Bratislave označil za historickú udalosť pre Slovensko. Napriek tomu, že pre neho to bolo už 12. stretnutie ministrov zahraničných vecí, nepamätá si, kedy mali takú intenzívnu diskusiu bez prestávky. Predtým, ako Mogheriniová predstavila konkrétne závery Gymnichu, uviedla, že Slovensko predsedá Rade EÚ v zložitom čase nielen pre Európu a región, ale aj pre zvyšok sveta.

„Ak môžem posúdiť na základe veľmi intenzívnej práce, ktorá prebehla počas posledných dvoch dní, tak slovenské predsedníctvo je už teraz veľkým úspechom a naozaj prispelo výrazným spôsobom k budovaniu spoločných pozícií a posunulo vpred množstvo dôležitých otázok,“ ohodnotila Slovensko vysoká predstaviteľka.

Tureckému ministrovi vyjadrili zvyšní ministri na čele s Mogheriniovou plnú solidaritu a taktiež hlbokú úctu k tomu, ako sa inštitúcie a ľudia zomkli, vrátane opozície, aby obhájili demokraciu proti pokusu o prevrat. „EÚ od začiatku obhajovala legitímne a demokraticky zvolené inštitúcie vrátane parlamentu a vyjadrili sme našu podporu,“ konštatovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Miroslav Lajčák