Aktualizované: Striedanie zimného a letného času sa definitívne skončí, rozhodli europoslanci

zmena času, hodiny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 26. marca 18:48

ŠTRASBURG 26. marca (WebNoviny.sk) – Striedanie zimného a letného času sa skončí v roku 2021. Európsky parlament v Štrasburgu v utorok schválil návrh Európskej komisie, ktorý ukladá členským štátom na výber, ktorý z časov si ponechajú nastálo.

Za smernicu bolo 410 poslancov

Obyvatelia členských štátov, ktoré sa rozhodnú pre letný čas, by si mali poslednýkrát posunúť ručičky hodiniek v poslednú marcovú nedeľu roku 2021. V krajinách, ktoré si chcú ponechať štandardný zimný čas, by sa mali naposledy prestavovať hodiny v poslednú októbrovú nedeľu roku 2021.

Poslanci smernicu schválili pomerom hlasov 410 za a 192 proti. Europoslanci požadujú, aby Európska komisia v snahe zabrániť narušeniu fungovania jednotného trhu koordinovala rozhodnutia členských štátov o úprave ich vlastného času.

Pokiaľ by plánované úpravy času v jednotlivých krajinách Únie bránili riadnemu fungovaniu vnútorného trhu, Komisia by mala mať právo navrhnúť odklad účinnosti smernice o maximálne 12 mesiacov. Poslancami schválené znenie smernice predstavuje vyjednávací mandát EP pre rokovania s Radou ministrov EÚ na konečnej verzii nových pravidiel.

Ako sa rozhodne Slovensko?

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Ingrid Ludviková, o striedaní času bude rokovať v júni Rada EÚ pre dopravu. „Komisia verí, že v júni bude na stole jasné stanovisko,“ uviedla.

Na Slovensku má túto záležitosť na starosti ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Jeho hovorkyňa Veronika Husárová zdôraznila, že Slovensko sa zatiaľ neprikláňa ani k letnému, ani k zimnému času.

Striedanie letného a zimného času sa v roku 2021 skončí, aký by si podľa vás malo nechať Slovensko?

„Permanentný časový režim si Slovenská republika zvolí podľa výsledku rokovaní zástupcov ministerstva zahraničia s ostatnými členskými štátmi EÚ,“ uviedla s tým, že pri rokovaniach je potrebná koordinácia medzi členskými štátmi, osobitne so susednými krajinami, aby sme sa vyhli komplikáciám napríklad pri cezhraničnom obchodovaní, preprave, komunikácii či cestovaní.

Pôvodný návrh Európskej komisie

Európska komisia vlani navrhla ukončiť sezónne striedanie času v Európskej únii. Týmto návrhom poskytla členským štátom slobodu rozhodnúť sa, či chcú na svojom území trvalo uplatňovať letný alebo zimný čas.

Podľa pôvodného návrhu mala byť posledná zmena času 31. marca tohto roku v prípade ponechania letného času. Pre krajiny, ktoré by chceli uplatňovať zimný čas, by to bolo na jeseň tohto roku.

Členské štáty mali pôvodne do apríla tohto roku oznámiť, ktorý čas chcú používať. Rakúske predsedníctvo však navrhlo už spomínaný odklad, keďže členské štáty zatiaľ nedospeli k dohode.

Európsky parlament aj Európska komisia chcú, aby štáty skoordinovali svoj postup a predišli tak vzniku ekonomických problémov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky parlament