Strojári v Detve žiadajú vyššie platy, začali ostrý štrajk

Odborári protestovali proti novele Zákonníka práce
Účastníci protestného zhromaždenia na podporu schválenia novely Zákonníka práce týkajúcej sa agentúrneho zamestnávania. Bratislava, 27. január 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Zamestnanci spoločnosti PPS Group, a.s. Detva vstúpili v pondelok do ostrého štrajku. Urobili tak po neúspešnom kolektívnom vyjednávaní novej podnikovej kolektívnej zmluvy na rok 2017. Informovala o tom Anita Fáková z mediálneho oddelenia Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO Podpolianske strojárne a.s.

Odborári a manažment spoločnosti si za spoločný rokovací stôl sadli na obed, podľa Fákovej má rokovanie trvať do večerných hodín. Odborári vstúpili do ostrého štrajku v pondelok, keďže sa im ani počas desiatich kôl kolektívnych vyjednávaní nepodarilo dosiahnuť dohodu s vedením spoločnosti PPS Group o podmienkach novej kolektívnej zmluvy pre tento rok.

Podľa odborárov pri rokovaní o podobe novej kolektívnej zmluvy na rok 2017 zostalo sporných zhruba desať bodov. „Medzi inými napríklad požiadavky odborov na odstupné a odchodné nad rámec Zákonníka práce, problematika bezpečnostných prestávok, času na osobnú očistu, hromadného čerpania dovoleniek zamestnancov v roku 2017, tvorby a čerpania sociálneho fondu a podobne,“ informovali vo vyhlásení odborári. Podľa nich neuzatvorená zostala aj problematika zvyšovania miezd zamestnancov PPS Group v tomto roku.

Vynaložili sme veľké úsilie smerujúce k tomu, aby bola kolektívna zmluva prerokovaná a podpísaná v dostatočnom časovom predstihu. Chceli sme sa tak vyhnúť každoročnému opakovaniu situácie, kedy predstavitelia ZO OZ KOVO Podpolianske strojárne šíria v médiách negatívny obraz o podniku a umelo zvyšujú sociálne napätie,“ reagoval hovorca PPS Group Ľuboš Schwarzbacher, podľa ktorého zostalo pri rokovaniach o novej kolektívnej zmluve otvorených 13 bodov.

Odborári odmietli akúkoľvek diskusiu o návrhu riešenia. Na rokovanie prišli s tým, že už majú štrajk odsúhlasený zamestnancami a konanie pred sprostredkovateľom považujú len za splnenie zákonnej administratívnej povinnosti pred vyhlásením štrajku,“ dodal. Priemerná mzda v detvianskej fabrike bola podľa hovorcu v minulom roku 974 eur. „Očistené od platov manažmentu bol priemer vo výrobe 925 eur,“ uzavrel Schwarzbacher s tým, že akcionári a manažment PPS Group považujú vyhlásenie ostrého štrajku za nezákonné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom