Strojcom útoku v Istanbule je čečenský terorista, tvrdia USA

Na Atatürkovom letisku v Istanbule útočili teroristi
Na Atatürkovom letisku zabíjali útočníci, zomreli desiatky ľudí. Istanbul. 28. jún 2016. Foto: SITA/AP

Istanbul 1. júla (WebNoviny.sk) – Organizátorom utorkového bombového útoku troch samovražedných atentátnikov na Atatürkovom letisku v tureckom Istanbule je čečenský extrémista Achmed Čatajev. Uviedol to v piatok pre spravodajskú stanicu CNN americký republikánsky kongresman Michael McCaul, predseda výboru Snemovne reprezentantov pre vnútornú bezpečnosť.

Čatajeva za organizátora označili aj niektoré turecké a švédske médiá, turecké úrady sa však doposiaľ k tejto správe nevyjadrili. Turecký provládny denník Sabah však informoval, že polícia už zahájila po údajnom strojcovi útoku pátranie. Čatajev je podľa McCaulových slov dobre známym teroristom, ktorý zastával funkciu nadporučíka v rámci tzv. ministerstva vojny extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Kde sa v súčasnosti nachádza, podľa kongresmana známe nie je.

Obrazom: Na Atatürkovom letisku v Istanbule útočili teroristi

Švédske úrady podľa agentúry AP dnes zároveň informovali o tom, že Čatajev bol v roku 2008 vo Švédsku usvedčený z pašovania zbraní. Súd v prístave Ystad ho odsúdil na 16 mesiacov väzenia za to, že v marci 2008 prepašoval do Švédska automatickú zbraň, dve ručné strelné zbrane, muníciu a niekoľko tlmičov, ktoré mal poskrývané v aute.

Do Švédska prišiel Čečen podľa súdnych spisov, ktoré získala agentúra AP, trajektom z Nemecka, pričom podľa vlastných slov o zbraniach skrytých v aute nič nevedel a chystal sa len do Nórska, kde plánoval rybárčiť a stretnúť sa s priateľmi. Podľa miestnych médií ho zo švédskeho väzenia prepustili v januári 2009.

K zodpovednosti za utorňajší atentát na istanbulskom letisku, pri ktorom zahynulo 44 ľudí a vyše 230 ďalších utrpelo zranenia, sa doposiaľ neprihlásila nijaká teroristická skupina. Turecké úrady však z neho obviňujú militantnú organizáciu Islamský štát (IS). Turecké úrady zároveň uviedli, že tromi samovražednými atentátnikmi boli cudzinci: Rus, Uzbek a Kirgiz, bližšie podrobnosti o nich však zatiaľ neposkytli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom