Stromom roka je dub z Estónska, ako dopadla senická moruša?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dvestoročná moruša biela zo Senice suťaží o titul Strom roka 2014
Dvestoročná moruša biela (Morus alba) zo Senice, víťaz slovenskej ankety Strom roka 2014, je jedným zo 14 finalistov medzinárodnej ankety Európsky strom roka. Senická moruša je v súťaži zatiaľ na 8. mieste s počtom hlasov 5 033. Víťazný strom bude slávnostne ocenený 22. apríla 2015 v Bruseli. Bratislava, 23. február 2015. Foto: SITA/Alena Hroncová

SENICA 6. marca (WEBNOVINY) – Víťazom medzinárodnej ankety o Európsky strom roka sa stal dub, ktorý rastie uprostred ihriska v obci Orissaare v Estónsku.

Obrazom: Dvestoročná moruša biela zo Senice

Prostredníctvom internetu získal takmer 60 tisíc hlasov. Slovensko v ankete reprezentovala moruša biela zo Senice, ktorá spomedzi štrnástich finalistov skončila na ôsmom mieste so ziskom 6 776 hlasov. O výsledkoch rozhodlo hlasovaním 185 tisíc ľudí.

Druhé miesto patrí platanu z Maďarska

Druhé miesto patrí platanu z Maďarska, tretie topoľu čiernemu zo Španielska. Dvestoročná moruša biela zo Senice je víťazkou celoslovenskej ankety Strom roka, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis.

,,Táto moruša je jedným z najkrajších a najstarších stromov v Senici. Takéto mohutné moruše sa dnes len tak nevidia a už vôbec nie v centre mesta. Kedysi dávno rástla na pokojnom okraji mesta, dnes ju obkolesuje rušné sídlisko, na ktorom vyrástli generácie detí. Seničania ju nazývajú aj majákom minulosti,“ povedal Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Občianske združenie Klub ochrancov zelene zo Senice zorganizovalo viacero aktivít na propagáciu moruše a na jej podporu pri hlasovaní. Jednou z takýchto aktivít bolo valentínske bozkávanie pod morušou.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka. Do finále európskej ankety postupujú víťazi národných kôl.

Zmyslom Európskeho stromu roka je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo. V ankete nie je podstatný vek, veľkosť, ani krása stromu, ale príbeh a jeho spojenie s ľuďmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať