Študenta uznali vinným z terorizmu, k útoku mačetou ho vraj nabádala nadprirodzená bytosť

mačeta, útok
Foto: ilustračné, Getty Images

SYDNEY 2. mája (WebNoviny.sk) – V Sydney vo štvrtok odsúdili študenta farmácie, ktorý mačetou opakovane bodal okoloidúceho a kričal, že ho zabije. Uznali ho vinným z terorizmu. Prípad sa stal v roku 2016 na predmestí Sydney Minto.

Dvadsaťpäťročný Ihsas Khan vyhlásil, že nie je vinný a trpí mentálnou poruchou. Porota však odmietla jeho obhajobu súvisiacu s psychickými problémami. Mužovi hrozí doživotie.

Obeť mala aj poranené pľúca

Obeťou útoku bol Wayne Greenhalgh, ktorý sa vracal domov z obchodu okolo páchateľovho domu. Ten na neho zaútočil, pričom utrpel zranenia na rukách, tvári a tiež mal poranené pľúca.

Štyri mesiace bol práceneschopný. Po tom, ako ho muž napadol, ušiel do blízkeho kaderníctva, kde sa ukryl. Khana následne zatkla polícia.

Chcel sa stať mučeníkom

Počas procesu napadnutému povedal, že sa ospravedlňuje a že „nebol tým, za koho ho považoval„. Prokuratúra uviedla, že útočník je moslim, ktorý sa sám zradikalizoval a podporuje Islamský štát. Khan sa psychiatrovi zdôveril, že nadprirodzená bytosť mu povedala, aby niekoho zabil.

Sused svedčil, že odsúdený opísal krv obete ako „krásnu“ a kričal, že „títo ľudia sa snažia zabiť jeho bratov a sestry v Iraku„. „Zabite ma, som tu, aby som zomrel,“ kričal podľa suseda Khan.

Extrémista videl svoju obeť v ten istý deň, keď ráno prechádzala okolo jeho domu. Následne pozeral videá leteckých útokov, počas ktorých americké jednotky zabili deti a sledoval tiež hromadné znásilňovanie moslimských žien.

Chcel zabiť niekoho, kto sa mu zdal byť proti moslimom. Aj on sám chcel zomrieť, chcel sa stať mučeníkom,“ vyjadril sa psychiater.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom