Študenti prichádzajú cez leto o balík peňazí, myslí si KDH

Studenti staz pekar
ilustračné foto Foto: SITA/ Marián Angelovič

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Aj toto leto brigádujúci študenti doplácajú podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka na kroky súčasnej vlády, ktorá sa rozhodla oberať ich o časť zárobkov.

Zarobiť by si mohli aj o 200 eur viac

Ak totiž zarobia na letnej brigáde viac ako 200 eur mesačne, štát z toho strhne až 30-percentné odvody. To nie je fér, pretože peniaze, o ktoré študentov štát pripraví, im prirodzene budú chýbať na internát, študijné pomôcky, stravu, či ďalšie výdavky. Leto je navyše čas, keď sa študenti snažia zarobiť si na celý nasledujúci akademický rok,“ povedal pre agentúru SITA Moravčík.

KDH preto navrhuje, aby sa zárobkový limit zdvojnásobil počas letných prázdnin. Znamenalo by to, že študenti by si na letných brigádach mohli zarobiť nie 200 eur mesačne, ale 400 eur. A to bez toho, že by im na ne siahol štát.

časníci, studenti
Foto: SITA/Dušan Hein

Vláda by nemala trestať študentov

„Tiež by bolo potrebné zdvojnásobiť počet hodín, ktoré študenti môžu počas prázdnin odrobiť. Bežne je to 20 hodín týždenne, počas júla a augusta by to malo byť 40 hodín týždenne. Bolo by to fér, pretože kedy inokedy si majú študenti zarobiť, keď nie cez školské prázdniny,“ povedal podpredseda kresťanských demokratov.

Takéto opatrenie považuje KDH za solidárne. „Totiž nie všetci rodičia si môžu dovoliť hradiť deťom celé výdavky na štúdium. Náklady navyše každý rok rastú, čo spôsobuje problémy mnohým rodinám. Vláda by nemala trestať študentov, ktorí si chcú na štúdium sami zarobiť. Naopak, mala by im na to vytvoriť podmienky, nech zmysluplne využijú leto a získajú aj cennú prax,“ vyhlásil Moravčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SD