Študenti sa Fica pýtali na brexit, Trumpa aj sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico počas tlačovej konferencie v rámci neformálneho zasadnutia 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín EÚ. Bratislava, 16. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Aj keď má Európska únia mnohé ťažkosti, je to úžasný a jedinečný projekt. Je úlohou vysvetľovať občanom každodenné výhody tohto projektu a nezabúdať na to, že stále existujú krajiny, ktoré by doň chceli vstúpiť. Ak sa splnia predvolebné sľuby nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, môže to pomôcť Európe, aby sa stala globálnym hráčom.

Pokiaľ ide o brexit, rokovania s Veľkou Britániou budú v mene Európskej únie a budú až po notifikácií článku 50, ktorým sa odchod spúšťa. Na tieto témy hovoril dnes premiér Robert Fico pred študentmi na diskusii Visegrádska štvorka a budúcnosť Európskej únie – Dobrá perspektíva alebo slepá ulička na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.

Fotografia

„Prosím vás, čo nás je do toho, koho si Spojené štáty americké vybrali za svojho prezidenta? Je to ich suverénne právo,“ povedal Fico na utorkovej diskusii. Ocenil že po Trumpovom zvolení sa môžu upokojiť vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom, ktoré sú podľa Fica momentálne napäté, a to nikomu neprospieva. Možno to bude dobré, aby sme sa stali globálnymi hráčmi, pokračoval ďalej Fico.

Ak dôjde k tomu, čo avizuje Trump, bude to možno musieť podľa premiéra urýchliť rozhodnutia v bezpečnostných otázkach, možno bude aj väčší tlak na rozpočty. „Ale EÚ nemôže ostať v polohe neschopnosti 27 členských štátov reagovať na urgentné situácie. Možno to bude šancou pre EÚ, aby sa posilnila, svet ju do toho bude nútiť,“ myslí si šéf slovenskej exekutívy.

Hovorili aj o brexite

Študenti sa Fica pýtali aj na brexit. Premiér zopakoval, že Londýn si nebude môcť vyberať hrozienka z koláča, ak bude chcieť prístup na jednotný európsky trh, bude musieť dodržiavať všetky štyri slobody vrátane slobodu pohybu. Otázku o referende zároveň označil za typický príklad nezvládnutej vnútropolitickej agendy, o ktorej si všetci britskí politici mysleli, že ju zvládnu, a napokon skončil vtedajší premiér David Cameron.

Pokiaľ ide o brexit, premiér si nemyslí, že Británia vie, čo chce, a nie je podľa neho zrejmé, kedy dôjde k notifikácii článku 50, aj keď britská premiérka Theresa May tvrdí, že ho aktivujú do konca marca. Fico sa tiež vrátil k vete, že Londýn musí rozchod s Bruselom bolieť. „Rozchod bude bolestivý, samozrejme, že bude. A koho má bolieť? Má to bolieť nás? My sme si vymysleli brexit, my sme ich vyhnali?,“ pýtal sa premiér.

Vyhlásil, že najväčšou prehrou EÚ bude, ak víťazom bude Veľká Británia. Dôvodom je, že sa bojí, že by to len nútilo iné krajiny rozmýšľať, ako sa zbaviť zodpovednosti a zachovať si len výhody. Fico si nie je istý tým, ako by dopadol podobné referendum v Taliansku, Holandsku a možno aj v Českej republike. Zároveň zdôraznil, že chce s Britániou „dobré a vyvážené vzťahy“.

Fico zopakoval, že sankcie voči Rusku škodia

Premiér tiež priznal, že ak niekto preberá prirodzené líderstvo, nie je to zlé. Prirodzenou líderkou je podľa neho nemecká kancelárka Angela Merkelová a „pán boh zaplať, že taký líder je“. Trvá ale na tom, že EÚ nemôže fungovať tak, že „veľkí sa idú poradiť a nám potom oznámia výsledok“. Skončilo sa podľa neho obdobie, keď nikto nemohol nič povedať. Takisto dodal, že Slovensko by bez EÚ neprežilo a odmietol úvahy o neutralite.

Pokiaľ ide o sankcie voči Rusku, Fico zopakoval, že škodia. Nepáčia sa mu, ale nepôjde proti jednote EÚ. Pokiaľ ide o Visegrádsku štvorku, Slovensko cez ňu presadzuje svoje záujmy. Podľa Fica platí, že inak sa pozerá, ak prehovorí premiér päťmiliónovej krajiny a inak, ak sa postaví zoskupenie, ktoré reprezentuje 60 miliónov obyvateľov. V4 nemá vo všetkom rovnaký postoj, ale nezaoberá sa témami, v ktorých nepanuje konsenzus. „Neviem si predstaviť, že by Slovensko bolo schopné presadiť svoje názory cez iný formát ako V4,“ povedal Fico.

Pokiaľ ide o EÚ ako celok, podľa premiéra je to náš životný priestor, ale ľuďom, hlavne mladým, treba lepšie vysvetľovať výhody projektu, že štyri základné slobody máme vďaka Bruselu, a nie napriek. „Potrebujeme zachovať projekty európskej integrácie. Aby sa neotriasali vo svojich základoch, na to treba konštruktívnu diskusiu a výsledky“ skonštatoval šéf slovenskej vlády. Preto si nemôžeme dovoliť luxus donekonečna analyzovať, či potrebujeme viac, alebo menej Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronDonald TrumpRobert Fico