Študenti sa pustili do politikov, chcú prešetriť ich tituly

Zmajkovicova
Predsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Študentská rada vysokých škôl a Asociácia doktorandov Slovenska dôrazne žiadajú príslušné orgány verejnej správy, aby dôsledne prešetrili okrem doktorandského titulu poslanca Jána Figeľa aj udelenie vedecko-pedagogického titulu profesor v prípade ministra Ľubomíra Jahnátka a titulov druhého a tretieho stupňa štúdia poslankyne Renáty Zmajkovičovej.

Zároveň žiadame menované verejne činné osoby o zodpovedný prístup k tejto záležitosti, pretože takéto situácie výrazne degradujú hodnotu vysokoškolských diplomov a vážnosť vedy a výskumu na Slovensku,“ uviedla predsedníčka Študentská rada vysokých škôl Asociácia doktorandov Slovenska Katarína Stoláriková.

Centrála KDH tlieskala
Foto: SITA/Marián Peiger
Lubomir jahnatek
Foto: SITA/Martin Havran

Študentská rada vysokých škôl žiada príslušné orgány verejnej správy, aby dôsledne prešetrili podozrivé priznanie doktorandského titulu poslancovi Národnej rady SR Jánovi Figeľovi a následne vyvodili dôsledky a sankcie voči vysokej škole, ktorá mu diplom vydala.

Predsedovi KDH Jánovi Figeľovi v roku 2007 pomohla pri získaní titulu PhD. funkcia eurokomisára. Informáciu priniesol 6. augusta denník SME.

Rektor súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a Figeľov oponent Vladimír Krčméry a tiež šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová priznali, že titul dostal aj napriek nedostatkom dizertačnej práce a prihliadali na Figeľovo medzinárodné postavenie.

Noviny tiež pripomenuli, že šéf KDH obhajoval titul v odbore sociálna práca, ktorému sa profesijne nevenoval.

Túto tému nerozoberal ani vo svojej práci. Upozornili, že titul získal za knihu o integrácii Slovenska do Európskej únie, ktorej je spoluautorom.

Jahnátka vymenoval prezident za profesora v januári 2010. Profesúru získal v odbore elektroenergetika na Fakulte elektrotechniky a informatiky košickej Technickej univerzity.

Pred získaním titulu ho kritizovali, že sa k nemu dopracoval bez potrebnej päťročnej praxe v Košiciach. Jahnátek tvrdil, že si zarátal aj prednášky v Trnave. Médiá vtedy poukázali, že ani jedna z trnavských univerzít nemala technické zameranie.

Jahnátek navyše obhajoval v odbore elektroenergetika, aj keď sa pôvodne venoval makromolekulárnej chémii.

V novembri 2009 média rozoberali diplomovú prácu vtedajšej šéfky mandátového výboru parlamentu Renáty Zmajkovičovej. Tá dostala magisterský titul na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela za 74-stranovú diplomovku na tému Tvorba práva s osobitným zreteľom na zákonodarný proces Národnej rady SR.

V práci podľa medializovaných informácií skopírovala najmenej 20 paragrafov z rokovacieho poriadku parlamentu bez toho, aby uviedla, že ide o citáciu. Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici však uzavrela skúmanie diplomovej práce tak, že nejde o plagiát, ale technickú chybu.

Kontrolou diplomovky sa podľa vedenia školy preukázalo, že v práci nebol správne citovaný zákon o rokovacom poriadku parlamentu iba v jednom odseku na 53. strane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľĽubomír JahnátekRenáta ZmajkovičováVladimír Krčméry