Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti
Foto: SITA
17. 06. 2010 9:23 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Študenti si cez Erasmus najviac vyberajú Nemecko

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Najnavštevovanejšou krajinou študentov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa v rámci programu Erasmus stalo Nemecko. Za posledných päť rokov tam vycestovalo viac ako pätnásť percent študentov. Za Nemeckom nasleduje Francúzsko, kde v posledných piatich rokoch absolvovalo študijný pobyt či stáž štrnásť percent študentov. Treťou najnavštevovanejšou krajinou je Španielsko s necelými dvanástimi percentami. Päticu krajín uzatvárajú Rakúsko s takmer ôsmimi a Portugalsko s vyše šiestimi percentami. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Kučerová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Študenti strávia v zahraničí v priemere štyri a pol mesiaca. Od začiatku programu majú najväčší záujem o vycestovanie za vzdelávaním študenti z fakulty manažmentu, nasledujú poslucháči filozofickej fakulty a pedagogickej fakulty. Nováčikom programu v rámci univerzity je Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK, ktorá sa pripojila od roku 2010. Tým sa do programu Erasmus zapojili všetky fakulty univerzity.

Zahraničná stáž či štúdium v rámci programu Erasmus najviac láka študentov druhého a tretieho ročníka bakalárskeho štúdia a prvého a druhého ročníka magisterského štúdia. Narástol však aj počet žiadostí z radov doktorandov.

Kým v pilotnom ročníku 1998/1999 vycestovalo za hranice Slovenska 36 študentov Univerzity Komenského, v predchádzajúcom akademickom roku bol ich počet viac ako 14-násobný, teda 506 študentov. „Mrzí nás, že v tomto roku sme dostali menej financií, ako sme očakávali v súvislosti s dlhodobo deklarovaným zámerom EÚ zvyšovať počty mobilít v rámci programu Erasmus. Tohtoročný pokles, rezultujúci okrem iného i z nejasného mechanizmu prideľovania financií Národnou agentúrou Programu celoživotného vzdelávania, zníži počet študentov, ktorých budeme môcť vyslať. Už vlani sme museli program značne finančne podporiť z vlastných zdrojov,“ skonštatoval prorektor UK pre medzinárodné vzťahy Peter Osuský.

Program LLP/Erasmus (Lifelong Learning Program / Erasmus) je programom Európskej únie na podporu projektov v oblasti vzdelávania a vedy. „Univerzita Komenského v Bratislave sa, vtedy ešte do programu Socrates/Erasmus, zapojila od akademického roku 1998/1999. Celoslovenské štatistiky reprezentujeme najvyšším počtom vycestovaných študentov, každoročne ide približne o štvrtinu všetkých študentov vyslaných zo Slovenskej republiky,“ tvrdí vedúca oddelenia medzinárodných vzťahov UK Magdaléna Belková.

SITA

Odporúčané články

Video: Študenti v nemeckom parlamente hrali mŕtvoly, protestovali proti klimatickej politike Klimatické protesty prenikli do Brazílie, študenti kritizovali politiku prezidenta Bolsonara

Neprehliadnite

Európska únia bude mať prvýkrát na čele ženu, parlament podporil Ursulu von der Leyen Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Muž číslo dva vo francúzskej vláde rezignoval, minister Francois de Rugy viedol luxusný život Z cyklistiky sa stala matematika, technológie podľa niektorých zabíjajú romantiku Tour de France Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X