Študenti si cez Erasmus najviac vyberajú Nemecko

študenti
Foto: SITA

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Najnavštevovanejšou krajinou študentov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa v rámci programu Erasmus stalo Nemecko. Za posledných päť rokov tam vycestovalo viac ako pätnásť percent študentov. Za Nemeckom nasleduje Francúzsko, kde v posledných piatich rokoch absolvovalo študijný pobyt či stáž štrnásť percent študentov. Treťou najnavštevovanejšou krajinou je Španielsko s necelými dvanástimi percentami. Päticu krajín uzatvárajú Rakúsko s takmer ôsmimi a Portugalsko s vyše šiestimi percentami. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Kučerová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Študenti strávia v zahraničí v priemere štyri a pol mesiaca. Od začiatku programu majú najväčší záujem o vycestovanie za vzdelávaním študenti z fakulty manažmentu, nasledujú poslucháči filozofickej fakulty a pedagogickej fakulty. Nováčikom programu v rámci univerzity je Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK, ktorá sa pripojila od roku 2010. Tým sa do programu Erasmus zapojili všetky fakulty univerzity.

Zahraničná stáž či štúdium v rámci programu Erasmus najviac láka študentov druhého a tretieho ročníka bakalárskeho štúdia a prvého a druhého ročníka magisterského štúdia. Narástol však aj počet žiadostí z radov doktorandov.

Kým v pilotnom ročníku 1998/1999 vycestovalo za hranice Slovenska 36 študentov Univerzity Komenského, v predchádzajúcom akademickom roku bol ich počet viac ako 14-násobný, teda 506 študentov. „Mrzí nás, že v tomto roku sme dostali menej financií, ako sme očakávali v súvislosti s dlhodobo deklarovaným zámerom EÚ zvyšovať počty mobilít v rámci programu Erasmus. Tohtoročný pokles, rezultujúci okrem iného i z nejasného mechanizmu prideľovania financií Národnou agentúrou Programu celoživotného vzdelávania, zníži počet študentov, ktorých budeme môcť vyslať. Už vlani sme museli program značne finančne podporiť z vlastných zdrojov,“ skonštatoval prorektor UK pre medzinárodné vzťahy Peter Osuský.

Program LLP/Erasmus (Lifelong Learning Program / Erasmus) je programom Európskej únie na podporu projektov v oblasti vzdelávania a vedy. „Univerzita Komenského v Bratislave sa, vtedy ešte do programu Socrates/Erasmus, zapojila od akademického roku 1998/1999. Celoslovenské štatistiky reprezentujeme najvyšším počtom vycestovaných študentov, každoročne ide približne o štvrtinu všetkých študentov vyslaných zo Slovenskej republiky,“ tvrdí vedúca oddelenia medzinárodných vzťahov UK Magdaléna Belková.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Osuský