Študenti vítajú legislatívu, ktorá by stopla nečestné tituly

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
študenti
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) víta spoluprácu ministerstva školstva a rezortu spravodlivosti pri príprave návrhu legislatívy, ktorá by predchádzala nečestným praktikám pri získaní akademického titulu. Zároveň podporuje adekvátne prísne kritéria pri nadchádzajúcej komplexnej akreditácii.

ŠRVŠ zároveň berie na vedomie rozhodnutie ministra školstva Dušana Čaploviča v prípade pochybností týkajúcich sa zvýhodnenia podpredsedu parlamentu Jána Figeľa pri získaní titulu PhD. v odbore sociálna práca.

„Avšak chceme poukázať na existenciu vysokoškolských pracovísk na Slovensku, ktoré v minulosti udelili alebo ešte stále udeľujú akademické tituly, nad získaním ktorých visí tieň pochybnosti. Takéto konanie vedie k zníženiu kvality štúdia, čím sa znehodnocuje nielen akademická kultúra, ale aj činnosť nie malého počtu kvalitných fakúlt a univerzít na Slovensku, ktoré dbajú na kvalitu a etickú stránku vzdelávania,“ uviedla ŠRVŠ, ktorá iniciovala vznik pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov rezortov školstva a spravodlivosti.

Predsedníčka ŠRVŠ Katarína Stoláriková zároveň pripomenula, že rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety akceptoval návrh ministerstva, aby do splnenia odporúčaní Akreditačnej komisie neprijímal nových študentov na uvedený študijný program. „Škola 1. 7. 2014 vstupuje do komplexnej akreditácie jej činnosti podľa nových kritérií. V roku 2014 vstúpi do procesu komplexnej akreditácie aj ďalších 21 vysokých škôl,“ dodala.

ŠRVŠ apeluje na jednotlivé profesijné oblasti, predovšetkým však na osoby známe z verejného života, aby medzi sebou netolerovali nadobúdanie akademických titulov cestou zvýhodňovania.

Denník Sme vlani upozornil, že Figeľ v roku 2007 obhájil doktorát zo sociálnej práce s dizertačnou prácou, v ktorej riešil inú tému – vstup Slovenska do EÚ. Rektor školy Vladimír Krčméry aj šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová priznali, že pri udeľovaní titulu poľavili z nárokov, lebo Figeľ bol vtedy vo významnej funkcii eurokomisára pre vzdelávanie.

Minister Čaplovič po škandále nariadil Akreditačnej komisii, aby preverila všetkých 90 doktorátov zo sociálnej práce, ktoré škola od svojho vzniku vydala. Kontrolóri v decembri oznámili, že v škole nič závažné nenašli. Denník napokon informoval, že škola nebude pykať za zvýhodnenie podpredsedu parlamentu. Minister ponechal vysokej škole v platnosti právo, ktoré jej bolo priznané v roku 2010, informoval Čaplovičov tlačový odbor. Rozhodnutím ministra je prípad Figeľovho titulu definitívne uzavretý, informovalo Sme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Krčméry