Štúdia priniesla pacientom s Parkinsonom nádej

Parkinson.jpg
Foto: Grape PR / Shutterstock

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Štúdia ADAGIO dokázala, že liečba jedným miligramom rasagilínu denne dokáže spomaliť priebeh Parkinsonovej choroby (PCH). Doteraz boli známe lieky ovplyvňujúce len príznaky ochorenia. „Jedným z našich cieľov bolo nájsť liečbu, ktorá chorobu spomalí alebo zastaví. To je však ťažký boj,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede jeden z autorov štúdie Warren Olanow, ktorý patrí k celosvetovo najuznávanejším odborníkom na liečbu PCH. Ten sa v týchto dňoch zúčastnil 23. Slovenského a českého neurologického zjazdu v Bratislave.

Štúdia sa uskutočnila v 129 zdravotníckych zariadeniach v 14 krajinách sveta a zapojilo sa do nej 1176 pacientov, ktorí dosiaľ neboli liečení. Tých rozdelili na dve skupiny – jednej podávali deväť mesiacov miligram rasagilínu a druhej placebo. Po uplynutí doby odborníci zistili, že lepšie výsledky mala skupina, ktorá užívala rasagilín. „Neboli sme si však istí, či liek vplýva na progresiu ochorenia alebo len potláča symptómy,“ vysvetlil Olanow. Preto začali podávať rasagilín ďalších deväť mesiacov, tentoraz však obom skupinám pacientov. V prípade, že by liek vplýval len na symptómy, boli by pacienti z oboch skupín na tom rovnako. Ak však spomaľuje priebeh ochorenia, skupina, ktorá užívala prvých deväť mesiacov placebo, nedoženie výsledky druhej skupiny. „Ide o prvú štúdiu, ktorá nám poskytla potvrdenie, že rasagilín v dávke jeden miligram denne má vplyv na spomalenie ochorenia. Už pri dávke dva miligramy sa to však nepotvrdilo,“ uviedol expert.

Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, ktoré celosvetovo postihuje asi šesť miliónov ľudí, na Slovensku je to 10 až 15-tisíc. Klinické príznaky zahŕňajú tras, stuhnutosť, spomalenie tempa pohybov alebo zhoršenie chôdze. Môžu sa vyvinúť nemotorické príznaky vrátane zhoršovania poznávacích funkcií spojených s demenciou. Choroba sa prejaví u ľudí okolo 55. až 60. roku života. Prvé symptómy sú často nenápadné, napríklad poruchy spánku, zápcha alebo poruchy tráviaceho traktu. Odhalenie ochorenia už v tomto štádiu dáva pacientovi nádej na kvalitnejší život.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom