Štvrtá etapa prepísala históriu Tour de France, Sagan takmer prišiel o dres a Benoot preletel cez zvodidlá (video+foto)

Tiesj Benoot (Sunweb) mal v štvrtej etape Tour de France 2020 nepríjemný pád. Reprofoto: twitter.com.

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v štvrtej etape Tour de France 2020 prišiel o svoj malý náskok v bodovacej súťaži. Pred utorkom mal v súťaži o zelený dres 79 bodov, druhý Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) bol 77-bodový a tretí Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) strácal na žilinského rodáka päť bodov.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Sagan a Bennett majú 83 bodov

Po utorku však majú Sagan a Bennett zhodne po 83 bodov, lebo trojnásobný majster sveta získal na rýchlostnej prémii vo Veynes „len“ štyri body a Ír ich „zobral“ za siedme miesto až deväť.

Kristoff bol o jedno miesto za Slovákom a na konto si ich pripísal tri. Aj napriek tomu si Sagan zelený dres udržal, pretože v celkovom poradí je na lepšom mieste, ako Bennett.

Nepríjemný pád Benoota

Štvrtá etapa mala štart v Sisterone a cieľ na vrchole stúpania v Orcières-Merlette. Na 160,5 kilometroch bolo spolu päť kategorizovaných stúpaní. Nepríjemný pád mal 26 kilometrov pred cieľom v jednom zo zjazdov člen šesťčlenného úniku, ktorý sa sformoval hneď po štarte – Tiesj Benoot z tímu Sunweb.

V úniku najdlhšie vydržal Krists Neilands (Israel Start-Up Nation), ktorého „pohltil“ pelotón sedem kilometrov pred cieľom. V rozhodujúcom stúpaní na Orcières-Merlette boli všetci favoriti na celkové prvenstvo pohromade a v závere mal najviac síl Slovinec Primož Roglič z tímu Jumbo Visma. Sagan prišiel do cieľa so stratou viac ako 16 minút na 125. mieste.

Zaujímavosťou je, že nikdy v histórii Tour de France nebol cieľ etapy v prvých štyroch dňoch na vrchole stúpania prvej kategórie. V roku 1979 síce druhá etapa, ktorú vyhral legendárny Bernard Hinault, končila v Pyrenajach, v lyžiarskom stredisku Superbagnères, ale bola to individuálna časovka.

Žltý dres lídra si udržal Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), ktorý finišoval na Orcières-Merlette piaty. Bodkovaný má v moci Benoit Conefroy (AG2R La Mondiale). V utorok štvrtý Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) však z bieleho dresu pre najlepšieho mladého cyklistu do 25 rokov „vyzliekol“ Marca Hirschiho.