Štvrtá medaila! Slovenská K4 získala olympijské striebro

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - šestnásty deň
Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka so striebornými olympijskými medailami počas medailového ceremoniálu v kategórii K4 mužov na 1000 m. Rio de Janeiro, 20. august 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský

RIO DE JANEIRO 20. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenskí reprezentanti Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka časom 3:05,044 min získali striebro v sobotňajšom A-finále disciplíny K4 na 1000 m na záver súťaží rýchlostných kanoistov na OH v Riu de Janeiro.

Pre Slovensko je to už štvrtý cenný kov na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro – striebro získal Matej Beňuš a zo zlata sa tešili bratranci Škantárovci a Matej Tóth.

OH 2016

Suverénnymi víťazmi finále sa stali Nemci Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross (3:02,143). Tretí skončili Česi Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (3:05,176), ktorí zaostali za loďou SR iba o 132 tisícin sekundy.

Obrazom: Slovenský štvorkajak si na olympiáde vypádloval striebro

Medaily odovzdávala Danka Barteková

Nemecko aj Česko v piatok postúpili do finále priamo z rozjázd, Slovensko v nej bolo druhé za podobne jasným Nemeckom a potom triumfovalo v semifinále.

Úradujúci majstri sveta z Milána 2015 aj kontinentálni šampióni z Moskvy 2016 Slováci boli vo finále na všetkých medzičasoch práve na druhej pozícii. Po 250 m to bolo o 0,28 s a na méte 500 m malo manko hodnotu 82 stotín. Vtedy už bolo čoraz zjavnejšie, že lídri z Nemecka neohrozene smerujú za zlatom.

Rozpútal sa strhujúci izolovaný boj medzi SR a ČR o striebro, ďalšie K4-ky zaostávali. Slováci na 750 m viedli pred obhajcami bronzu Čechmi s náskokom 19 stotín a napokon odrazili ich sústavný nápor. Medaily im odovzdala krajanka – strelkyňa a členka MOV Danka Barteková.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 16. deň

Nemecko získalo v rýchlostnej kanoistike v Riu štyri zlaté medaily

Slovensko má v tejto disciplíne v zbierke aj striebro z Pekingu 2008 a bronz z Atén 2004. Z terajšej posádky mal podiel na oboch týchto predchádzajúcich olympijských kovoch Vlček a na tom spred ôsmich rokoch aj Tarr. V Londýne 2012 patrila Slovensku šiesta priečka, popri Vlčekovi a Tarrovi vtedy jazdili Peter Gelle a Martin Jankovec. Vtedajší víťazi Austrálčania sa teraz musia uspokojiť so štvrtým miestom.

Nemci triumfovali v tejto disciplíne pod piatimi kruhmi aj v Barcelone 1992 a Atlante 1996. V Londýne 2012 skončili štvrtí: Gross a Hoff spolupracovali v britskej metropole s Normanom Bröcklom a Timom Wieskötterom. Nemecko dovedna získalo v rýchlostnej kanoistike v Riu štyri zlaté medaily, v tomto smere prekonalo Maďarsko s troma. Viac prvenstiev nazbieralo iba v Barcelone pred 24 rokmi – šesť. Presne štyri zlaté má prvý raz od Atén 2004.

„Teraz môžeme oslavovať všetci štyria, čo bude dvojnásobná radosť oproti triumfu v deblkajaku,“ povedal podľa SportBildu Rendschmidt, ktorý sa v K2 na 1000 m vo štvrtok presadil s Grossom. „Poznám už tento pocit, ale je skvelé, že som si ho zopakoval v K4. Je to neuveriteľné,“ citoval Grossa olympijský portál MyInfo. „Nenachádzam správne slová na vyjadrenie mojich pocitov. Sú však tie najkrajšie predstaviteľné,“ glosoval Liebscher. „Čaká nás veľa zábavy a drinkov,“ predznamenal Rendschmidt.

Reakcie strieborného slovenského kvarteta:

Erik Vlček (34 rokov): „Je to fantastické. Extrémne ťažké bolo udržať koncentráciu, sme v Riu už veľmi dlho. Posledné hodiny boli psychicky náročné. Tie minúty pred štartom boli nekonečné, čakanie je možno horšie ako samotné preteky. Keď človek príde do cieľa a vidí, že získal medailu, tak všetko z neho opadne a môže si z plného hrdla zakričať, že to dokázal.“

Juraj Tarr (37): „Po prejazde cieľom som cítil obrovskú radosť. Predtým som mal totiž pred sebou Londýn 2012, v ktorom to tiež začalo 8. miestnom v K2 a v K4 to na medailu nevyšlo. Nikto však nechcel dopustiť, že by sa to zopakovalo. Z toľkej radosti sme sa vykúpali. Pred finále sme si povedali, že keď sa budeme držať Nemcov, tak to bude dobré. Aj sme to tak urobili, no neskôr nám trochu odskočili. Vedeli sme, že keď sme tam, je to na medailu. Na päťstovke som sa jedným očkom pozrel na súperov, Česi mali špičku na mojej úrovni. Vedel som, že pôjdu do finišu, no v ňom sme aj my dobrí. Sústredili sme sa na seba, nie na ostatných. Toto striebro je asi môj najväčší úspech. Každým rokom je kanoistika náročnejšia, pribúdajú totiž veľmi kvalitní súperi. Som šťastný.“

Tibor Linka (21): „Nie často sa stáva, že v takomto veku sa na olympiáde dosiahne medailu. Máme z toho radosť a môžeme za to poďakovať starším členom našej posádky. Dúfajme, že ešte zopár rokov nám zdravie poslúži a budeme môcť bojovať o cenné kovy na takýchto veľkých podujatiach. Pocity v cieli boli veľmi silné. Je to niečo úžasné, nezažíva sa to každý deň. Isto nám ešte chvíľu potrvá, kým to celé spracujeme a pochopíme.“

Denis Myšák (20): „Prvé pocity v cieli boli úžasné, potom nás Ďuro Tarr trochu schladil, takmer som sa utopil. Naša jazda bola veľmi dobrá, žiadne chyby sme neurobili. Dúfal som, že sa udržíme s Nemcami a potrápime ich do záveru. Musím však priznať, že boli lepší. Na päťstovke nám odskočili a potom si udržali náskok.“

K4 mužov na 1000 m – A-finále:

1. Nemecko (Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross) 3:02,143 min, 2. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) 3:05,044, 3. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 3:05,176, 4. Austrália (Ken Wallace, Riley Fitzsimmons, Jacob Clear, Jordan Wood) 3:06,731, 5. Španielsko (Javier Hernanz-Agueria, Rodrigo Germade, Óscar Carrera, Ínigo Peňa) 3:06,768, 6. Portugalsko (Fernando Pimenta, Emanuel Silva, Joao Ribeiro, David Fernandes) 3:07,482, 7. Francúzsko (Arnaud Hybois, Etienne Hubert, Sébastien Jouve, Cyrille Carré) 3:07,488, 8. Srbsko (Marko Tomičevič, Milenko Zorič, Dejan Pajič, Vladimir Torubarov) 3:10,241

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka BartekováDenis MyšákErik VlčekJuraj TarrPeter GelleTibor Linka