Štvrtinu Slovákov trápia obavy z nedostatočného príjmu

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Štvrtinu Slovákov trápia obavy z nedostatočného príjmu. Tie pramenia z možnej straty zamestnania. Najviac Slovákov zaťažujú vo výdavkoch platby nájomného a hypoték.

Je potrebné si vytvoriť finančnú rezervu

Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti GfK, ktorý robila pre spoločnosť Provident Financial. Hrozba straty zamestnania a nezamestnanosť ako taká trápi Slovákov viac ako výdavky na energie a domácnosť.

Takmer tretina Slovákov sa obáva práve nedostatočného príjmu. „V čase neistoty je potrebné vytvárať si finančnú rezervu predovšetkým na tie základné výdavky domácnosti. Optimálne je odložiť si na tri mesiace dopredu a z týchto financií neriešiť naozaj nič iné,“ uviedol Marián Kolembus zo spoločnosti Provident Financial.

Dôvodom zvyšovania nákladov sú nájomné a hypotéky

Ako hlavný dôvod zvyšovania nákladov na život respondenti uvádzajú nájomné alebo hypotéky, vyjadrilo sa tak 42 percent Slovákov. Ak už sa rozhodnú požičať si, potrebujú tým riešiť predovšetkým neočakávané výdavky alebo konsolidáciu svojich dlhov. Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slováci sa menej spoliehajú na štát, viac na súkromné spoločnosti a dlhodobé investície.

Prieskum uskutočnila agentúra GFK v apríli tohto roka medzi 8040 zákazníkmi Provident Financial na ôsmich trhoch, kde spoločnosť pôsobí. A to v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Litve a v Mexiku metódou online dotazníka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom