Štvrtý ročník Uprisingu poznačilo nepriaznivé počasie

Gentleman
Gentleman Foto: Uprising/Tomáš Kelement

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Na bratislavských Zlatých pieskoch sa od piatka popoludnia do nedele rána uskutočnil štvrtý ročník hudobného festivalu Uprising, na ktorom sa na štyroch pódiách predstavilo viac než päťdesiat interpretov z krajín ako napríklad Jamajka, Nový Zéland, Nemecko, Švédsko alebo Veľká Británia. Hlavnými hviezdami podujatia boli Gentleman, Capleton, Perfect, Lutan Fyah, Looptroop Rockers a Foreign Beggars. Sobotný program však na približne osem hodín prerušilo nepriaznivé počasie, následkom čoho museli organizátori areál uzavrieť a viaceré koncerty zrušiť.

Piatkový program na hlavnom stagei odštartovali formácie Hugo Čáves Orchestra a Medial Banana, po ktorých s miernym meškaním nastúpila domáca hip-hopová skupina A.M.O. so sprievodnou kapelou Banana Band. Dvojica rapperov Moe a Opak počas približne 40-minútového koncertu odohrala viacero svojich hitov ako napríklad Party sa môže začať, Pre vlastných alebo To čo spája nás. Zaznela aj vec Abstinent, ktorú nahrali s Parou. Predstavili však aj dve skladby z pripravovaného albumu Pozitiv – Ex a Spolu, pričom na druhú spomínanú pozvali na pódium Petka, člena skupiny Polemic, s ktorou tento singel nahrali. A.M.O. ukončili svoje vystúpenie svojim prvým hitom Bratislava, čo publikum patrične ocenilo.

Lutan Fyah
Foto: Uprising/Tomáš Kelement

Po krátkej pauze sa na hlavnom stagei objavil prvý z piatkových headlinerov – jamajský spevák Perfect so sprievodnou kapelou House Of Riddim. Ten predviedol energickú šou, počas ktorej zazneli skladby ako napríklad Nuh Badda Mi alebo Hand Cart Bwoy z albumu Giddimani (2006). Perfect si svoju prvú návštevu Slovenska viditeľne užíval, s publikom aktívne komunikoval a pri lúčení sa imitoval plač. Perfecta krátko na to vystiedal na pódiu ďalší hosť z Jamajky – Lutan Fyah, ktorého sprevádzala tiež formácia House Of Riddim. Ľudia stojaci ďalej od pódia mohli pokojne nadobudnúť dojem, že na stagei je stále Perfect, ktorý sa iba prezliekol, pretože obaja speváci sa nápadne podobali. Lutan Fyah však na rozdiel od Perfecta pôsobil pokojnejším dojmom a väčšina jeho skladieb bola pomalšia.

Približne o 22:30 vystúpila na pódium hlavná hviezda piatkového večera – nemecký spevák Gentleman, ktorého sprevádzali dve vokalistky a kapela The Evolution. Tridsaťšesťročný Otto Tilmann, ako znie občianske meno tohto reggae hudobníka, sa na Slovensku predstavil už druhýkrát po tom, čo v roku 2006 vystúpil na Pohode. Na Uprisingu svojími hitmi roztancoval v podstate celý areál festivalu a potvrdil status medzinárodnej hviezdy. Zazneli skladby ako napríklad Runaway, Jah Ina Yuh Life, Superior, Different Place alebo Celebration, okrem toho predviedol aj niekoľko coververzíí. Približne v polovici svojho koncertu Gentleman prenechal pódium jednej zo spomínaných speváčok, rovnakú príležitosť neskôr dostala aj jej „kolegyňa“. Ku koncu viac ako hodinovej šou Gentleman znova opustil pódium, tentoraz si to však zamieril k fanúšikom, ktorí spolu s ním zaspievali poslednú pieseň. Po oficiálnom ukončení koncertu však spevák vypočul skandovanie publika a odohral niekoľko prídavkov, pričom počas záverečnej skladby Leave Us Alone sa k nemu pripojil aj Lutan Fyah.

Posledným vystupujúcim bola v piatok na hlavnom stagei britská grimeová skupina Foreign Beggars. Trojica v zložení Orifice Vulgatron, Metropolis a DJ Nonames predviedla šou plnú energie, počas ktorej zazneli napríklad skladby Let Go, Contact alebo Badman Riddim. Na ostatných troch stageoch sa v úvodný deň Uprisingu predstavili napríklad Vec, Zverina, Haf, Sticky, Lady Chann, Kya Bamba alebo Congo Natty.

Looptroop Rockers
Foto: Uprising/Tomáš Kelement

Sobotňajší program začal už predpoludním, avšak približne o 16:00 sa organizátori rozhodli pre silný nárazový vietor festival prerušiť a následne celý areál vyprázdnili a uzatvorili. Pôvodne sa mali brány Uprisingu otvoriť o 19:00, nakoľko sa však počasie nezlepšilo, zostali zatvorené až do polnoci. Aj napriek osemhodinovému prerušeniu programu a búrke sa na Uprising vrátilo približne 4000 ľudí, ktorí si mohli vychutnať koncerty piatich zo siedmich hlavných interpretov. Nevystúpili iba českí zástupcovia Prago Union & Livě Band a Dr. Kary & Mr. Cocoman.

Capleton
Foto: Uprising/Tomáš Kelement

Na hlavnom stagei sa po polnoci ako prví premrznutému publiku predstavili švédski Looptroop Rockers v zložení Promoe, Supreme, Cos.M.I.C a DJ Embee, pričom posledný menovaný hral na bicie. Looptroop Rockers zahrali prierez svojou bohatou diskografiou a potvrdili, že ich koncerty sú vždy plné energie. Po nich bola na rade najväčšia hviezda druhého dňa Uprisingu – jamajský spevák Capleton a jeho skupina David House Crew. Štyridsaťštyriročný Clifton George Bailey III predviedol svoje najväčšie hity, medzi ktorými nechýbali piesne ako napríklad Small World alebo Jah Jah City. Posledným interpretom, ktorý sa na hlavnom stagei predstavil, bola novozélandská skupina Katchafire. Brit General Levy s kapelou Solid Vibes a poľská formácia Eastwest Rockers pre spomínané prerušenie programu vystúpili namiesto hlavného pódia na Dancehall stagei. Ich koncerty sa konali v časoch, keď sa hlavný stage prestavoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom