Štyri veľkomestá zakážu premávku áut s naftovým motorom

Paríž
Foto: ilustračné, Thinkstock

MEXIKO 2. decembra (WebNoviny.sk) – Starostovia štyroch svetových metropol sa dohodli, že od roku 2025 zakážu premávku vozidiel s naftovým motorom. Paríž, Mexiko, Madrid a Atény sa týmto spôsobom usilujú zlepšiť kvalitu svojho ovzdušia. Zároveň podporia alternatívne spôsoby prepravy a propagáciu bicyklov či chôdze.

Rozhodnutie o tomto opatrení padlo v metropole Mexika, kde sa starostovia veľkomiest stretávajú každé dva roky. Využitie nafty v doprave je v uplynulých rokoch terčom čoraz ostrejšej kritiky v súvislosti s kvalitou ovzdušia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že následkom znečistenia vzduchu ročne zomrú približne tri milióny ľudí.

Naftové motory prispievajú k tomuto problému dvojako: produkciou pevných častíc a oxidu dusného. Veľmi jemné pevné častice dokážu preniknúť do pľúc a prispieť tak ku kardiovaskulárnym chorobám a smrti.

„Naše mesto pristúpi k odvážnemu plánu – postupne vykážeme z ulíc najznečisťujúcejšie vozidlá. Naša ambícia je jasná a začali sme ju už realizovať. Za vzor si berieme Tokio, ktoré už k tomuto opatreniu pristúpilo,“ vyhlásila starostka Paríža Anne Hidalgová, ktorú dnes citovala spravodajská stanica BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom