Aktualizované: Štyria muži spájaní s útokmi v Barcelone a Cambrils, prezradili na súde ďalšie skutočnosti

Spanielsko teroristi
Driss Oukabir, Mohammed Aalla, Salh el Karib a Mohamed Houli Chemal sú podozriví z útokov v Španielsku. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. augusta, 19:41

MADRID 22. augusta (WebNoviny.sk) – Štyria pravdepodobní členovia teroristickej bunky, ktorá stojí za nedávnymi útokmi v Španielsku, sa v utorok postupne postavili pred súd.

Štyroch mužov zatkli minulý týždeň pre ich údajné zapojenie sa do plánovania alebo uskutočnenia útokov v Barcelone a v prímorskom meste Cambrils. Vypovedať budú pred súdom v Madride, kde sa rozhodne, či ich pošlú do väzby alebo prepustia.

Skupina plánovala ešte väčší útok

Podozrivými sú Driss Oukabir, Mohammed Aalla, Salh el Karib a Mohamed Houli Chemal, informovali španielske médiá. Troch z nich zatkli v meste Ripoll, štvrtého v Alcanare južne od Barcelony, kde našli po náhodnom výbuchu aj dom s pripravovanými výbušninami.

Ako prvý sa pred sudcu postavil 21-ročný Chemlal, ktorý výbuch v dome, kde radikáli vyrábali výbušniny, prežil a môže tak objasniť motívy celkovo 12-člennej bunky, ktorá zabila 15 ľudí a 120 ďalších zranila. Podľa nemenovaných súdnych zdrojov pri výpovedi priznal, tak ako už pri prvotnom policajnom výsluchu, že skupina plánovala ešte väčší útok.

Myslel si, že dodávky sú na sťahovanie

Oukabir bol druhým z podozrivých, ktorý vypovedal pred súdom v Madride. Jeho brat bol jedným z piatich radikálov, ktorých zastrelili v piatok pri útoku na promenáde v Cambrils. Sám však poprel, že by bol členom bunky.

Driss Oukabir prokurátorovi povedal, že on prenajal dodávky použité pri útokoch. Údajne si však myslel, že budú určené na sťahovanie. Prokurátor žiada, aby Oukabira spolu s ďalším podozrivým, Mohamedom Houlim Chemlalom, poslali do väzby bez možnosti prepustenia na kauciu.

Polícia teroristov dolapila alebo zabila

Z dvanásťčlennej teroristickej bunky žijú už len štyria podozriví páchatelia, ôsmi zvyšní zomreli pri výbuchu v dome s výbušninami alebo ich zabili policajti.

Posledného unikajúceho podozrivého Younesa Abouyaaqouba polícia zastrelila v pondelok v Subirats. Dvaja ďalší zomreli pri výbuchu domu s výbušninami a piatich zastrelili počas útoku v Cambrils.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom