Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fbcover1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Inštitút Trvalého Rozvoja 40+

Sú štyridsiatnici na odpis?

BRATISLAVA 18. januára 2018 (WBN/PR) – Problém 50+ v oblasti zamestnateľnosti je zrejmý a komunikovaný už dlhšie. Do skupiny, ktorá si na Slovensku ťažšie hľadá prácu, však v posledných rokoch spadajú aj ľudia po 40tke.

Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku sa dnešným štyridsiatnikom hľadá nová práca čoraz ťažšie. Občianske  združenie Inštitút Trvalého Rozvoja 40+ preto spustilo prieskum medzi ľuďmi po 40tke, ktorý potrvá do 15.2018. Prieskum mapuje skutočné skúsenosti ľudí 40+ s hľadaním si práce.

Čo hovoria čísla?

„Už teraz nám čísla ukazujú, že 40tnik si v 50% prípadov hľadá prácu 6-12 mesiacov. V správach sú diváci informovaní, že chýbajú špecialisti. Zadania firiem však často okliešťujú možnosti recruiterov – pretože požiadavka firiem a manažmentov zvyčajne siaha vo výberovom procese k ľuďom do 40 rokov“, uviedla Andrea Trávničková, zakladateľka Inštitútu trvalého rozvoha 40+.

Fakt, že ľudia 40+ sú znevýhodňovaní, potvrdil aj  RNDr. Vilam Páleník,  PhD., h. doc.  zo Slovenskej akadémie vied.  „Náš trh práce extrémne požaduje ideálnych pracovníkov, t.j. v ideálnom veku, s ideálnou praxou, či vzdelaním. Pritom reálne takýchto formálne ideálnych pracovníkov niet a na druhej strane formálne ideálny pracovník vôbec nemusí byť ten najlepší pracovník,“ uviedol v rozhovore pre stránku Inštitútu trvalého rozvoja 40+ Viliam Páleník.

Ilustracnafoto3.jpg
Inštitút Trvalého Rozvoja 40+

Ste po 40tke a hľadáte si prácu?

Aké máte skúsenosti s hľadaním si práce vy? Máte po 40tke a hľadáte si prácu? Alebo chcete reštartovať a rozhodujete sa podnikať? Prípadne poznáte ľudí vo svojom okolí, ktorých sa téma týka? Zapojte sa do vyplnenia dotazníku. Pomôžete tak k čo najvernejšiemu výsledku prieskumu. Odkaz na dotazník nájdete tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5v_xVQoGyFKGFx4esZrp4YKzviu4an4RPsM9YFkNTsoH0pw/alreadyresponded?c=0&w=1

Alebo: http://www.click4survey.sk/s/17331/94e7181c

Aké sú ciele Inštitútu?

Inštitút trvalého rozvoja 40+ je prvá slovenská odborná platforma, ktorá sa venuje problematike zamestnateľnosti a uplatniteľnosti ľudí po 40tke na trhu práce. Hľadáme systémové riešenia v oblasti odstraňovania vekovej diskriminácie a zároveň sme v kontakte s individuálnymi príbehmi ľudí vo veku 40+, ktorí majú čo ponúknuť a chcú byť aktívnou súčasťou spoločnosti. Podporujeme ľudí 40 plus, ktorí sa rozhodujú pre zmenu v kariére alebo osobnom živote, hľadajú nové príležitosti a sú na trhu práce konfrontovaní s vekovou diskrimináciou. Sme toho názoru, že nedostatok pracovnej sily na Slovensku je do istej miery možné riešiť aj využitím domácich zdrojov, keďže ľudia medzi 40 -55 rokom života sú na vrchole svojich pracovných skúseností, zručností a energie. „ Je potrebné korigovať deformovaný trh práce. Inak, než tým, že o týchto veciach budeme  verejne hovoriť nahlas, k zmene nepríde,“ hovorí Martina Valachová, zakladateľka  Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

Odporúčané články

Stotisíc Rómov na Slovensku nemá prácu, ekonomika tým stráca skoro miliardu eur ročne Situácia na trhu práce v USA je dobrá, nálada spotrebiteľov najlepšia od novembra

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Policajti NAKA zasahovali v dvoch krajoch, zadržali 11 podozrivých osôb Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter Trio Mirgorodský, Dodok a Macúš si vypádlovalo striebro na majstrovstvách sveta

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X