Su Ťij sa chce stať prezidentkou Mjanmarska

Su Ťij
Foto: SITA/AP

NEPJITO 6. júna (WEBNOVINY) – Barmská opozičná líderka Aun San Su Ťij vo štvrtok zverejnila svoje plány kandidovať za prezidentku počas nadchádzajúcich volieb v roku 2015.

V prejave k svetovým lídrom a podnikateľom na medzinárodnom fóre v hlavnom meste Nepjito nositeľka Nobelovej ceny mieru vyzvala na zmenu ústavy vytvorenej juntou, ktorá jej znemožňuje viesť krajinu.

„Chcem kandidovať za prezidentku a som v tomto smere dosť úprimná,“ povedala demokratická aktivistka delegátom na Svetovom ekonomickom fóre o východnej Ázii. „Keby som predstierala, že nechcem byť prezidentkou, nebolo by to úprimné,“ dodala.

Hlavnou prekážkou jej prezidentských ambícií je súčasná ústava, ktorá bráni každému, koho manžel, manželka alebo deti sú zahraniční občania, viesť krajinu. Obaja synovia Su Ťij, ktorých má so svojím zosnulým manželom Michaelom Arisom, sú Briti.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že táto klauzula bola zameraná práve na odstavenie Su Ťij od vlády. Opozičná líderka, ktorá strávila dlhé roky v domácom väzení, je v Barme stále veľmi populárna a očakáva sa, že jej Národná liga za demokraciu voľby, v prípade že budú slobodné a spravodlivé, vyhrá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aun San Su ŤijSu Ťij