Sú známe mená finalistov súťaže Cena Fantázie

Kniha. knižnica

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Vyhlásili výsledky prvého kola literárnej súťaže Cena Fantázie 2010, ktorú organizuje časopis Fantázia. Zo 73 prijatých poviedok od 64 autorov do druhého kola postúpili štyri ženy a jeden muž. Traja autori už za sebou finálovú účasť majú, dve autorky sú v osemročnej histórii poviedkovej súťaže nováčikmi. „Zaujímavosťou je, že okrem prvého ročníka súťaže, keď zvíťazil autor Juraj Červenák, vo všetkých ďalších ročníkoch víťazili ženské autorky,“ komentoval administrátor súťaže a vydavateľ Fantázie Ivan Aľakša.

V prvom kole udeľovala body pätica porotcov v zložení: Jozef Karika (autor knihy V tieni mafie, 2010), Katarína Mrázková (publicistka), Peter F’Rius Jílek (literárny teoretik a publicista), Michal Kříž (zástupca občianskeho združenia Mastodont) a Ivan Pullman (editor zborníka a publicista časopisu Fantázia). Finálové poviedky uverejnia na stránke www.kultura.sme.sk a o víťazovi už budú rozhodovať čitatelia. Definitívne výsledky sa verejnosť dozvie na knižnom veľtrhu Bibliotéka (4. – 7. novembra, Incheba Expo Bratislava) v novembri.

Do súťaže sa zasielajú nepublikované poviedky fantastických žánrov v slovenskom jazyku v rozsahu do 30 normostrán. Prvým víťazom súťaže v roku 2003 bol Juraj Červenák, autor knižných sérií Černokňažník (2009) a Dobrodružstvá kapitána Báthoryho (2010). Pred rokom si výhru, umelecké dielo sochára Andreja Csillaga, prevzala autorka Lucia Droppová. Vo vydavateľstve Fantázia už po piaty raz vyjde knižný zborník, ktorý bude obsahovať aj desať vybraných poviedok zo súťaže a literárno-teoretický text. Niektoré ďalšie poviedky uverejnia v časopise Fantázia, ktorého vychádzanie podporuje aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Periodikum je na trhu už trinásť rokov.

Zoznam víťazov prvého kola literárnej súťaže Cena Fantázie 2010:

Gabriela Habdáková (Galanta) – Gemini

Soňa Košičiarová (Bratislava) – Homo homini lupus

Soňa Lantajová (Veľký Grob) – Dračica

Zuzana Stožická (Bratislava) – Mamut farby malinového lekváru

Tomáš Straňák (Martin) – Čierna odroda

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Karika