Sucho prispelo k poklesu produkcie obilnín v Európe, najväčšiu stratu zaznamenali pri pšenici

Farmári, poľnohospodárstvo, žatva
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Letné sucho viedlo v tomto roku k výraznému poklesu celkovej produkcie obilnín v Európskej únii, a to až o osem percent pod posledný päťročný priemer únie. Produkcia obilnín klesne medziročne podľa odhadov Európskej komisie o päť percent. Vyplýva to z výsledkov najnovšej správy o krátkodobých výhľadoch Európskej únie, ktorú uverejnila Európska komisia.

Správa zdôrazňuje, že celková produkcia obilnín v Európskej únii by mala do konca roku 2018 dosiahnuť 284,3 milióna ton. Pestovanie pšenice utrpelo z celkovej produkcie obilnín EÚ kvôli suchu podľa správy najväčšie straty, pri poklese o 9 % v porovnaní s minulým rokom.

Produkcia pšenice sa odhaduje do konca roka 2018 na 129 miliónov ton. V dôsledku letného sucha ceny obilnín v Európskej únii dosiahli podľa správy v auguste maximum roka 2018, pričom dosiahli aj úroveň vyššiu ako v minulom roku, keď napríklad cena za tonu pšenice vzrástla v auguste medziročne v priemere o 50 eur a u jačmeňa o 60 eur za tonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom