Súd by mal o vydaní Sadikiho rozhodnúť do konca mesiaca

Baki Sadiki
Baki Sadiki Foto: tvnoviny.sk

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Žiadosť o vydanie Bakiho Sadikiho si v Kosove už prevzali príslušné orgány po tom, ako ju rezort diplomacie poslal do Prištiny.

Potvrdil to minister spravodlivosti Tomáš Borec, podľa ktorého sú indície, že tamojší sudca by mal v tejto veci rozhodnúť do konca mesiaca. Borec si myslí, že by nemali nastať komplikácie. Všetko však závisí od sudcu. „Teraz budeme čakať, ako rozhodne príslušný sudca, ktorý túto vec bude rozhodovať z hľadiska prípustnosti a predpokladám, že potom bude nasledovať procedúra, ktorá je v zmysle medzinárodných predpisov,“ povedal Borec.

Lajčák sľuboval rýchle vydanie Sadikiho na SR

Extradičné materiály a žiadosť o Sadikiho vydanie hneď po Borecovom podpise doručili rezortu diplomacie a ten ho obratom poslal do Prištiny na náš styčný úrad. Úrad ho hneď postúpil medzinárodnej misii EULEX a tá prištinskej administratíve.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po Sadikiho zadržaní 27. októbra vyslovil predpoklad, že Sadiki by mohol byť na Slovensko vydaný o niekoľko dní. „Nič tomu nebráni, treba splniť isté administratívne záležitosti, na ktorých sa pracuje, a vo chvíli, keď to bude urobené, neexistuje žiadna prekážka pre to, aby k vydaniu došlo,“ povedal vtedy Lajčák a dodal, že to „diplomaticky vidí na 100 percent“.

S kosovskými partnermi je v kontakte niekoľkokrát denne. Rovnako intenzívne komunikuje s veliteľom Misie Európskej únie EULEX (The European Union Rule of Law Mission in Kosovo), ktorá je tiež do celého prípadu zapojená ako sprostredkovateľ.

Lajčák s Kosovom komunikuje neformálne

Lajčák
Foto: SITA/Diana Černáková

Keďže Slovenská republika neuznáva oficiálne samostatné Kosovo, nemôže s ním oficiálne na inštitucionálnej rovine komunikovať.

Preto podľa rezortu zahraničných vecí bude misia sprostredkovateľom vo vydaní Bakiho Sadikiho na Slovensko. Lajčák zdôraznil, že všetkých kosovských partnerov veľmi dobre pozná, komunikuje s nimi neformálne.

Sadiki bol hlavou albánskej drogovej mafie na Slovensku, ktorá k nám pašovala heroín z Turecka. Krajský súd v Prešove 21. septembra 2011 zamietol jeho odvolanie a potvrdil mu 22-ročný trest väzenia, ktorý mu vymeral okresný súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baki SadikiMiroslav LajčákTomáš Borec