Súd by mal vyniesť rozsudok v kauze smrteľného pobodania, obžalovaný sa háji konaním v obrane

Súd
Foto: ilustračné, GettyImages

BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – V kauze smrteľného pobodania, ktoré sa stalo v októbri 2017 v centre Bratislavy, by mal Okresný súd Bratislava I v pondelok vyniesť rozsudok. Malo sa tak stať už v pondelok 8. októbra, avšak predseda senátu náhle ochorel.

Odročiť pojednávanie teda musel náhradný sudca. Obžalovaným z vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu je v tomto prípade slovenský občan indického pôvodu Nishit T. Obeťou nočnej potyčky bol 37-ročný Branislav.

Pred skutkom viedol riadny život

Na pojednávaní v stredu 3. októbra odzneli na súde záverečné reči. Prokurátor obžalovanému navrhol trest na spodnej hranici trestnej sadzby, ktorá je v prípade vraždy a ublíženia na zdraví 15 až 25 rokov. Dôvodom pre uloženie spodnej hranice sadzby je podľa neho fakt, že obžalovaný pred skutkom viedol riadny život.

Prokurátor v záverečnej reči pripustil, že konflikt medzi obžalovaným a trojicou mužov, medzi ktorých patrili zosnulý Branislav a druhý poškodený Volodymyr, vyvolali poškodení. Konanie obžalovaného, ktorý proti nim vytiahol nôž, však podľa neho nebolo adekvátne vzniknutej situácii. Zdôraznil pritom, že zosnulého zasiahol do hlavy a krku a druhého poškodeného do tváre a hrudníka.

Keďže obžalovaný podľa prokurátora neustále pri sebe nosil dva nože a boxer, musel byť pripravený ich v prípade konfliktu použiť. V tomto prípade to podľa neho nie je možné vyhodnotiť ako nutnú obranu.

Argument obžalovaného, že zbrane pri sebe nosil pre predošlé rasistické útoky, podľa prokurátora nie je možné dokázať, keďže sa po údajných útokoch neobrátil na políciu a skutky nie sú zadokumentované. Brat zosnulého Branislava Baluchu pred súdom odmietol, že by jeho brat prejavoval xenofóbne názory. Zároveň konštatoval, že jeho smrť hlboko zasiahla celú rodinu.

 Označili ho za Cigána a teroristu

Obhajca obžalovaného označil útok na Nishita T. za nepochopiteľný, pričom sa podľa neho musel desiatky sekúnd brániť úderom a kopancom.

„Je neprijateľné, aby vás bez zjavnej príčiny napadli agresívni útočníci,“ povedal s tým, že obhajoba trvá na tom, že použitie noža bolo nutnou obranou.

Obžalovaný vyhlásil, že ho muži, ktorí na neho zaútočili, označili za Cigána a teroristu.Takisto tvrdil, že už predtým mali konflikt s iným mužom tmavej pleti a jeho si s ním pomýlili a chceli konflikt dokončiť. Dodal, že z celej veci je smutný.

Sebaobrana pred rasistickým útokom

Obžalobe pre trestný čin vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v tomto prípade čelí slovenský občan indického pôvodu Nishit T. Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Nishit T. následne použil nôž.

Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol. Zároveň nožom na brade a hrudi obžalovaný poranil aj jeho kamaráta Volodymyra. Do niekoľkých desiatkach minút Nishita T. polícia zadržala. Pred súdom obžalovaný argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom.

Nishit T. je momentálne vo väzbe. Okresný súd Bratislava I síce v júli rozhodol o jeho prepustení na slobodu, prokurátor však proti verdiktu podal sťažnosť. Odvolací Krajský súd v Bratislave sťažnosti vyhovel a skonštatoval, že neexistujú mimoriadne okolnosti, ktoré sú podmienkou pre nahradenie väzby pri obzvlášť závažnom zločine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom