Súd ešte nevydal európsky a medzinárodný zatykač na Okoličányho a Mišenku, polícia nemôže konať

Viliam Mišenka
Viliam Mišenka (v strede). Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
  • aktualizované 13. apríla, 16:50

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Je prinajmenšom zarážajúce, že od 20. marca, odkedy je právoplatne odsúdený Viliam Mišenka v pátraní, nebol dodnes vydaný na jeho osobu ani Európsky zatýkací rozkaz, ani Medzinárodný zatýkací rozkaz. Uvádza to na sociálnej sieti Policajný zbor SR s tým, že príkaz na dodanie do výkonu trestu má platnosť len na území SR.

„Presne takýto príkaz sa vzťahuje na osobu Róberta Okoličányho, ale aj Viliama Mišenku. Tento príkaz neobmedzuje pohyb týchto osôb v zahraničí,“ uvádza polícia.

Ďalej zdôrazňuje, že má informácie, že „naši zahraniční partneri z cieľového pátrania sú ochotní okamžite konať, ale bez spomínaných zatykačov máme všetci zviazané ruky. Čas beží, osoby na úteku majú dostatok času pohybovať sa po celom svete bez toho, aby ich niekto obmedzoval“.

Zatykač musí vydať Špecializovaný trestný súd

Právomoc vydať európsky a medzinárodný zatykač má v tomto prípade Špecializovaný trestný súd, ktorý bol v Mišenkovom prípade prvostupňovým súdom. Podľa stanoviska súdu však nedisponuje spisom k prípadu, ten je stále na Najvyššom súde SR, ktorý sa zaoberal Mišenkovým odvolaním. Bez spisu ŠTS nemôže konať.

Najvyšší súd SR je podľa stanoviska pripravený poskytnúť či už Policajnému zboru alebo Špecializovanému trestnému súdu v tejto veci maximálnu súčinnosť.

„K dnešnému dňu však v tejto súvislosti neevidujeme v predmetnej veci žiadnu oficiálnu písomnú žiadosť. Najvyšší súd SR je pripravený poskytnúť akékoľvek relevantné a potrebné informácie k urýchleniu procesu vydávania európskeho zatýkacieho rozkazu,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Ako doplnila, na písomné vypracovanie rozhodnutia v odvolacom konaní má senát najvyššieho súdu lehotu 30 pracovných dní, na vyžiadanie však môže relevantné informácie, ktoré by prispeli k urýchleniu vydania európskeho zatýkacieho rozkazu, poskytnúť okamžite. Samotný spis k prípadu bude Špecializovanému trestnému súdu vrátený na začiatku budúceho týždňa, dodala Važanová

Nezúčastnili sa na odvolacom konaní

Viliam Mišenka ako aj Róbert Okoličány boli po prepustení z väzby stíhaní na slobode a na odvolacom konaní pred Najvyšším súdom SR sa nezúčastnili.

Po tom, ako im najvyšší súd správoplatnil tresty, nenastúpili na ich výkon a odvtedy po nich pátra polícia. Mišenka bol odsúdený na 23 rokov za objednávku bombového výbuchu v topoľčianskej firme Euromont, Okoličányho odsúdili na doživotie ako šéfa zločineckej skupiny.. a

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert OkoličányViliam Mišenka
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SRŠpecializovaný trestný súd SR