Súd na druhý pokus odobril Tiposu ochranu pred veriteľmi

Tipos
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Národnej lotériovej spoločnosti Tipos sa na druhý pokus podarilo od slovenských súdov získať ochranu pred veriteľmi. Okresný súd Bratislava I totiž po posúdení návrhu na povolenie reštrukturalizácie začal reštrukturalizačné konanie voči Tiposu. Rozhodnutie nadobudne účinnosť v piatok 13. mája, teda deň po jeho zverejnení v Obchodnom vestníku. Tipos tak už bude chránený pred nárokmi veriteľov, o povolení reštrukturalizácie ako takej však súd rozhodne do ďalších 30 dní. Reštrukturalizáciu môže súd povoliť len vtedy, ak sa stotožní so závermi posudku reštrukturalizačného správcu, ktorý reštrukturalizáciu odporučil. Toho istého správcu následne vymenuje do funkcie správcu a zverejní rozhodnutie o povolení reštrukturalizácie v Obchodnom vestníku.

Až po vyhlásení reštrukturalizácie tak nasleduje proces prihlasovania a popierania pohľadávok, zvolanie schôdze veriteľov pre potreby voľby veriteľského výboru, rokovanie o reštrukturalizačnom pláne, jeho schvaľovanie veriteľským výborom a schôdzou veriteľov a následne potvrdenie plánu súdom. Ak sa po povolení reštrukturalizácie nezvolí veriteľský výbor, alebo nebudú naplnené podmienky pre ďalšie pokračovanie v reštrukturalizácii, alebo výbor či schôdza neschvália reštrukturalizačný plán, správca musí požiadať súd o vyhlásenie konkurzu. Z tohto hľadiska je otázka dohody o reštrukturalizačnom pláne spoločnosti medzi veriteľmi rozhodujúca – inak spoločnosť skončí v konkurze.

Procesné problémy, kvôli ktorým okresný súd odmietol prvý návrh Tiposu, sa tak tentokrát nezopakovali. „Súd zistil, že návrh na povolenie reštrukturalizácie spĺňa zákonom predpísané záležitosti. V zmysle zákona o konkurze a reštrukturalizácii súd najneskôr do 30 dní od začatia reštrukturalizačného konania uznesením rozhodne, či povolí reštrukturalizáciu alebo zastaví reštrukturalizačné konanie,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Samotný Tipos zatiaľ rozhodnutie súdu bližšie nekomentuje. „Národná lotériová spoločnosť Tipos berie na vedomie rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I na začatie reštrukturalizačného konania,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Rastislav Čépe.

Tipos pritom otvorene priznáva, že cez reštrukturalizáciu sa chce chrániť pred veriteľmi v súvislosti s prebiehajúcimi súdnymi spormi s cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. „Chceme využiť všetky zákonné kroky na ochranu majetku spoločnosti, keďže si naďalej na základe existujúcich dokumentov myslíme, že podstata nároku veriteľov je veľmi otázna,“ uviedol v apríli šéf lotériovej spoločnosti Miloš Ronec.

Štát sa tak v súčasnosti snaží využiť všetky dostupné cesty na to, aby nemusel cyperskému Lemikonu platiť milióny eur na základe rozhodnutia dovolacieho senátu Najvyššieho súdu SR. Ronec vyhlásil, že Tipos podá ústavnú sťažnosť kvôli nedostatočnému odôvodneniu rozhodnutia dovolacieho senátu, objavujú sa však špekulácie aj o iných možných krokoch, ako sa plateniu na Cyprus vyhnúť. S nápadom prišla aj strana Most-Híd, ktorá navrhla presunúť majetok Tiposu na bratislavské Závodisko, ktoré prevádzkuje stávky na dostihy. Zákonnosť takéhoto postupu je však otázna, preto ho musia podľa ministra financií Ivana Mikloša preskúmať právnici a ekonómovia.

Cyperská spoločnosť Lemikon Limited od Tiposu žiadala vyplatenie 66 mil. eur za neoprávnené užívanie know-how či ochranných známok. Najvyšší súd napokon koncom novembra minulého roka na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora rozhodol, že Tipos musí zaplatiť Lemikonu 14 mil. eur za neoprávnené užívanie ochranných známok, v ostatných bodoch dovolanie akceptoval a vrátil konanie opäť súdom nižšieho stupňa. Tipos už pritom v roku 2008 na základe pôvodného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR a následnej dohody o urovnaní Lemikonu vyplatil zhruba 16 mil. eur.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, keď Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s.r.o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Čépe
Firmy a inštitúcie TIPOS, a.s.