Súd odročil prípad zločinca, ktorého podviedol najatý vrah

Kladivko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Termín pojednávania s Tobiášom L. v kauze objednávky štyroch vrážd v stredu museli zrušiť. Ako informoval hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak, prísediaca senátu je po operácii.

Pred súdom vlani v júni vypovedal svedok, u ktorého si podľa obžaloby Tobiáš L. objednal vraždu advokátky Gabriely M. a podnikateľa Branislava P., neskôr aj Michala H. a Martina L.

Najatému mužovi údajne sľúbil odmenu desaťtisíc amerických dolárov za každú vraždu. Vyplatiť ich mal po tom, ako bude správa o vraždách publikovaná v médiách. Tobiáš L. dal podľa žalobkyne mužovi fotky ľudí, ktorých chcel zlikvidovať a ukázal mu, kde bývajú a pracujú podnikateľ aj advokátka.

Muž však začal spolupracovať s políciou a tá naaranžovala fiktívnu vraždu podnikateľky a fiktívny únos podnikateľa. Podľa prokurátorky po správe v médiách vyplatil Tobiáš L. mužovi 350-tisíc korún (11 617 eur) ako zálohu a nariadil mu vraždu ďalších dvoch mužov.

Tobiáš L. v minulosti pred súdom namietal viaceré dôkazy, predovšetkým zákonnosť odpočúvaní. „Dôvodom nie je, že by išlo o vraždy, ale že sa niekto chcel zmocniť môjho majetku,“ povedal Tobiáš L. Podľa neho je v pozadí firma Rašelina Quido.

V decembri 2012 znalec z oblasti psychiatrie uviedol, že obžalovaný v čase údajného spáchania trestného činu trpel duševnou poruchou kombinovaného charakteru, teda poruchou osobnosti. Podľa jeho slov však obžalovaný v tom čase vedel rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania a bol schopný ovládať svoje konanie.

Posudok vypracoval ešte v roku 2005. Znalec tiež dodal, že ľudia s kombinovanou poruchou bývajú viac impulzívni, nestáli. Znalec z oblasti psychológie v súvislosti s obžalovaným tiež spomenul možnosť impulzívnej reakcie. Hovoril o direktívnom, vodcovskom správaní sa Tobiáša L. a snahe o dominanciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom