Aktualizované: Kotlebovci pokračujú, súd nezrušil Ľudovú stranu Naše Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kotleba
Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 29. apríla, 16:06

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Politická strana Mariana Kotlebu ĽSNS môže pokračovať vo svojej činnosti. Rozhodol o tom v pondelok päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR, ktorý žalobu generálneho prokurátora SR zamietol.

Počas pojednávania ešte 9. apríla sa konalo zhromaždenie fanúšikov strany Mariana Kotlebu pred Generálnou prokuratúrou SR. Dnes sa pred súdom zišlo niekoľko osobností, ktoré držali nápis Stop fašizmu. Toto podujatie sa konalo v pokojnom duchu. Zhromaždenia fanúšikov strany na dnes hlásené neboli.

Pred samotným pojednávaním sa uskutočnil pred budovou Najvyššieho súdu SR na Župnom námestí v Bratislave aj protest s názvom Stop fašizmu. Akciu prišli podporiť známe osobnosti, napríklad herečka Zuzana Kronerová či politický komentátor Marian Leško.

Zúčastnení držali v rukách písmená, ktoré spoločne vytvorili nápis Stop fašizmu. Protest sa odohral pokojne, bez výtržností či väčších problémov.

Žalobu podala generálna prokuratúra

Žalobu na rozpustenie podala Generálna prokuratúra SR ešte v máji 2017. Podaná obžaloba strane vyčítala napríklad prístup k niektorým skupinám občanov, predovšetkým Rómom, ambíciu zriadiť domobranu alebo označovanie NATO, ktorého je SR členom, za zločineckú organizáciu.

Podľa stanoviska GP SR je tiež strana názorovou a ideologickou pokračovateľkou Slovenskej pospolitosti – Národnej strany, ktorú NS SR rozpustil v roku 2006. Na pojednávaní začiatkom apríla sa k návrhu GP SR vyjadrili právni zástupcovi strany, pričom prezentované argumenty odmietli.

K rozhodnutiu súdu sa Generálna prokuratúra SR zatiaľ nevyjadruje a počká si na písomné vyhotovenie a doručenie rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. „Až potom bude možné zaujať relevantné stanovisko,“ uviedla pre SITA v reakcii na verdikt hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Mali by podľa vás rozpustiť Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko?

Kotlebu rozsudok potešil

Podľa Kotlebu mala záujem o rozpustenie strany aj vládna koalícia, keď bol v pondelok pred budovou súdu aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

„Politické špičky sa snažili zasahovať do rozsudku, pretože inak sa nedá vyhodnotiť prítomnosť ministra spravodlivosti. Chcel by som poďakovať všetkým členom päťčlenného senátu najvyššieho súdu, ktorí rozhodovali iba na základe zákona a nie na základe sympatií či antipatií,“ povedal Kotleba.

Faktom zostáva, že Ministerstvo spravodlivosti SR sídli v rovnakej budove ako Najvyšší súd SR, teda na Župnom námestí. „Som veľmi rád, že rozsudok v náš prospech padol. Boli sme si vedomí toho, že sme neporušili žiaden zákon a nie sme ohrozením demokracie. Z nášho pohľadu dnes Najvyšší súd SR iba potvrdil, že sme legitímnou stranou,“ dodal Kotleba.

Strana sa bližšie k odôvodneniu rozsudku súdu nechcela vyjadriť, pretože chce počkať na jeho písomné vyhotovenie.

Diskusia na politickej scéne

To, či stranu treba zrušiť, vyvolalo diskusiu aj na domácej politickej scéne. Napríklad prezident Andrej Kiska tvrdí, že ak strana porušuje zákon, súd by ju mal zrušiť. Iní sa zase domnievajú, že žiaden zákaz nárastu extrémizmu nezabráni.

Na pojednávaní začiatkom apríla právni zástupcovi strany prezentované argumenty prokuratúry odmietli. Advokát Radovan Hrádek odmietol zameranie strany voči Rómom, podľa neho strana posudzuje každú osobu individuálne na základe jej správania.

Domobrana podľa neho funguje aj v iných štátoch, napríklad vo Švajčiarsku, nemá nahradiť políciu, ale spolupracovať s ňou. Hrádek tiež odmietol, že by strana mala v úmysle odstrániť demokratické zriadenie. Pred súdom vystúpil aj Marian Kotleba ako štatutár strany. Prokuratúra podľa neho v žalobe dostatočne neuviedla, prečo by mala byť strana ohrozením pre demokraciu alebo ústavu. „Ohrozením demokracie by bolo zrušenie parlamentnej strany,“ vyhlásil.

ĽS NS sa po parlamentných voľbách v marci 2016 dostala do parlamentu, získala 14 mandátov. Po odchode jedného z poslancov z poslaneckého klubu ich má momentálne 13. Traja poslanci strany čelili v aktuálnom volebnom období trestnému stíhaniu pre extrémistické trestné činy. Prípady však ešte nie sú právoplatne ukončené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaromír ČižnárMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNS Najvyšší súd SR