Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lucia Luknárová
Pohreb utýranej Lucie Luknárovej na cintoríne v Ružinove. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
16. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Súd rozhodol o treste pre otčima a matku utýranej Lucky (†5)

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Otčima utýranej Lucie Luknárovej Juraja H. odsúdili na 18,5 roka, jeho manželku a matku dievčaťa Alexandru H. na 14 rokov. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Okresného súdu Bratislava I, ktorý dvojicu uznal vinnú z týrania dievčaťa. Rozsudok nie je právoplatný.

Súd napokon neodsúdil dvojicu za vraždu, ako to žiadala prokuratúra, ale za zločin týrania blízkej a zverenej osoby, ktorého sa dopustili surovým a trýznivým spôsobom, pričom Juraj H. dievča bil a spôsobil jej smrť. Dostal 17 rokov, plus 18 mesiacov za neoprávnené užívania bytu. Matka Alexandra podľa súdu týrala dcéru tým, že jej odopierala osobnú a zdravotnú starostlivosť. „Trpela takými ukrutnými bolesťami, ktoré podľa názoru súdu presahujú rámec znesiteľnosti pre človeka, nieto ešte pre dieťa veku maloletej,“ skonštatoval predseda senátu.

Obrazom: Pohreb utýranej Lucky na ružinovskom cintoríne

Násilie páchal niekoľko týždňov otčim

Obaja obžalovaní by si mali tresty odpykať v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Jurajovi H. navrhli aj ochranný dohľad na dva roky. Obžalovaná dvojica si verdikt osobne nevypočula, na pojednávania nechodia. Prokurátorka sa odvolala hneď v pojednávacej miestnosti, a to voči výroku o vine aj treste. Obhajcovia si ponechali lehotu na prípadné odvolanie.

Prokuratúra žiadala, aby boli manželia odsúdení za vraždu a dostali aspoň 20 rokov. Podľa súdu sa ale nepodarilo preukázať úmysel dievča usmrtiť, čo je nevyhnutné pri uznaní viny z vraždy. „Vina bola u oboch obžalovaných právne nadkvalifikovaná, a bolo nevyhnutné skutok upraviť tak, aby bola zachovaná totožnosť skutku a aby skutok zodpovedal vykonaným dôkazom,“ vysvetlil predseda senátu.

„Nebol produkovaný jeden hodnoverný dôkaz o úmysle obžalovaných usmrtiť maloletú Lucku,“ povedal sudca. Podarilo sa však dokázať, že to bol Juraj H., kto sa na dievčatku dopúšťal fyzického násilia, a to minimálne niekoľko týždňov. Matke nedokázali fyzické násilie na Lucke, ale priznali vinu za to, že jej neposkytla nevyhnutnú starostlivosť.

Lucka by mala desať rokov

Lucia Luknárová by mala v súčasnosti desať rokov. Podľa obžaloby sa manželia na nej dopúšťali fyzického násilia zvlášť surovým a trýznivým spôsobom, keď ju udierali, kopali, vytrhávali jej vlasy a neposkytovali žiadnu pomoc ani nenavštevovali lekárov. Lucka mala zlomené dve rebrá, nosové kosti, sánku, prekonala infekcie. V takomto stave jej podľa obžaloby Juraj H. vykrútil ruku, čo sa ale podľa súdu nedokázalo.

Lucia mala podľa prokuratúry „neznesiteľné a mučivé bolesti“. Podľa vyšetrovateľov Juraj H. extrémne silno udrel dievča sediace na nočníku rukou do hlavy za prítomnosti matky. Lucia následne narazila hlavou do steny a podľa pitvy sa jej vytvorila v mozgu krvná zrazenina. Po tom, ako Lucka zomrela, ju podľa prokuratúry „položili na posteľ, pozakrývali textilom, kreslom, izbu zamkli, zatarasili nábytkom a takto ju prechovávali tri roky do 17. septembra 2012“. Otčim aj matka v minulosti na pojednávaní odmietli vinu, zároveň odmietli vypovedať a rozhodli sa, že nebudú chodiť na súdne pojednávania.

Smrť malej Lucie polícia najprv posudzovala ako týranie, vlani na jeseň však stíhanie prekvalifikovali na obzvlášť závažný zločin vraždy. Minulý rok v lete sa Juraj H. priznal, že má na svedomí smrť malej Lucie. S bratislavskou prokuratúrou tak mohol uzavrieť dohodu o vine a treste, čím by sa mu trest znížil. Dohodu však po zásahu generálnej prokuratúry zrušili a prípad teraz dozoruje Krajská prokuratúra v Trnave. Matka utýranej Lucky Alexandra H. už jeden trest dostala – za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Luciu jej udelili sedemmesačný trest, ktorý si už odsedela vo väzbe.

Odporúčané články

Proces v kauze utýranej Lucky (†5) sa blíži k záveru Pokračuje proces v kauze utýranej Lucky, matka odmieta vinu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...