Aktualizované: Sudca oznámi písomne svoje rozhodnutie o väzbe pre Kočnera, ale nemá na to lehotu

Marián Kočner
Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 15. novembra, 15:18

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa vo štvrtok uskutočnilo konanie v poradí už o druhej žiadosti obvineného podnikateľa Mariana K. o prepustenie z väzby. Obvinený podnikateľ však využil svoje právo a nebol prítomný na súde, kde ho zastupovali dvaja advokáti.

Sudca pre prípravné konanie si na neverejnom zasadnutí v rozpätí viac ako dve a pol hodiny vypočul návrhy procesných strán. Podľa vyjadrení prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry i obhajcov pre médiá sudca svoje rozhodnutie oznámi stranám písomne, ale v tomto prípade nemá na to lehotu.

Rovnako sudca postupoval aj pri prvej podnikateľovej žiadosti v auguste. Podľa hovorkyne ŠTS Kataríny Kudjákovej uznesenie v tejto veci zverejnia až po tom, ako súd dostane späť doručenky o tom, že procesné strany rozhodnutie prevzali.

Trestný čin falšovania

Prípad rieši ten istý sudca, ktorý 23. júna nezobral do väzby tak Mariana K., ako ani exriaditeľa TV Markíza Pavla R. Po proteste prokurátora Najvyšší súd SR 28. júna väzbu uvalil na podnikateľa a Pavla R. ponechal na slobode.

V auguste sa podnikateľ pokúsil prvý raz o prepustenie z väzby, ale nebol úspešný tak na prvom stupni, ako ani na Najvyššom súde SR. Aj v tomto prípade vec opäť skončí na Najvyššom súde SR, pretože strana, ktorej súd nevyhovie, podá voči verdiktu sťažnosť.

Podnikateľ čelí obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Ide o zmenky v hodnote 69 miliónov eur. Podľa prokuratúry dôvodom na väzbu je obava, že na slobode by pokračoval v trestnej činnosti.

Obhajcovia dôvodili prepustenie z väzby účelovým postupom a prieťahmi v konaní zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Podľa názoru obhajoby účelovosť súvisí so znaleckým dokazovaním okolo sporných zmeniek.

Sťažoval sa na ústavnom súde

Marian K. sa na postup Najvyššieho súdu SR o ponechaní vo väzbe sťažoval aj na Ústavnom súde SR. Ten však 11. septembra zamietol jeho sťažnosť ako zjavne neopodstatnenú.

Podnikateľa najnovšie stíhajú za podvody okolo golfového areálu v Báči v okrese Dunajská Streda.

Okrem prípadu televíznych zmeniek sa zodpovedá aj za podvodný prevod bytov v bratislavskom komplexe Five Star Residence, za pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného v súvislosti s prevodom nehnuteľností na Donovaloch a za podvod so spoločnosťou Gatex.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Kočner
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR