Súd s masovým vrahom Breivikom prebehne cez videotelefón

Breivik
Nór Anders Behring Breivik zabil 27. júla 2011 77 ľudí. Foto: SITA, AP

OSLO 4. novembra (WEBNOVINY) – Nórsky súd v piatok vyhovel žiadosti polície a masový vrah Anders Breivik tak namiesto osobnej účasti v sieni bude môcť so sudcom komunikovať prostredníctvom videotelefónu.

Polícia týmto sleduje odbúranie problémov s presúvaním a zároveň chce umožniť rodinám obetí jeho vyčíňania a médiám prvýkrát „čiastočne“ sledovať súdne pojednávanie naplánované na 14. novembra.

Na ňom by mal sudca predĺžiť pravicovému radikálovi väzbu až do začiatku riadneho procesu, ktorého termín ešte nie je známy.

Videospojenie medzi súdnou sieňou a väzením umožňuje nová nórska legislatíva, ktorá vstúpila do platnosti v septembri. Breivikovi právnici však namietajú, že videospojenie neumožní sudcovi adekvátne zhodnotiť psychický stav ich klienta, ktorý strávil dlhé týždne na samotke.

V Breivikovom prípade sa stále čaká na posudok dvoch psychiatrov, ktorí požiadali o čas do 30. novembra na presné vykreslenie Breivikovho charakteru a jeho psychologického profilu. Súd s ich požiadavkou súhlasil, keďže od ich posudku závisí, či 32-ročný Breivik skončí pred súdom alebo v psychiatrickej liečebni.

Breivika v októbri po takmer troch mesiacoch od zabitia 77 ľudí prepustili zo samotky. Do kontaktu s ostatnými väzňami sa však pravicový radikál z bezpečnostných príčin nedostáva. Povolené nemá ani návštevy či kontakt s médiami.

Breivik čelí obvineniam z terorizmu a hrozí mu viac ako 20 rokov za mrežami. Všetky pojednávania sa od jeho činu z konca júla konali za zatvorenými dverami a bez účasti médií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikAnders Breivik