Súd so sýkorkami sa skomplikoval, hľadali obhajcu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sykorovci
Obžalovaný Martin B. a spol. (sprava), členovia údajnej seneckej vetvy skupiny podsvetia - sýkorovcov, prichádzajú na hlavné pojednávanie v kauze založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a vydieračského únosu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Pezinok, 4. marec 2013. Foto: SITA/Diana Černákova

PEZINOK 4. marca (WEBNOVINY) – Dnešné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku s údajnými členmi seneckej vetvy zločineckej skupiny sýkorovcov sa komplikovalo.

Dôvodom bola neprítomnosť obhajcu jedného z obžalovaných. Advokát poslal súdu ospravedlnenku piatok 1. marca popoludní, pričom podľa súdu si letenku na pracovnú cestu kúpil ešte 8. februára.

Súd preto na pojednávaní ustanovil Milanovi B. náhradného obhajcu, ktorý zároveň obhajuje aj ďalších dvoch obžalovaných.

Tento obhajca sa vzdal možnosti využiť päťdňovú lehotu na prípravu vyplývajúcu z Trestného poriadku a bol pripravený Milana B. hneď obhajovať. Milan B. však nesúhlasil s tým, aby ho zastupoval. “Má odlišný názor na obhajobu ako ja,“ vyhlásil obžalovaný. Aby sa tento problém vyriešil, predseda senátu prerušil pojednávanie.

Počas prestávky Milanovi B. objasnili, aké sú možnosti riešenia vzniknutej situácie. Okrem súhlasu s vybratým náhradným obhajcom mohol súd ustanoviť iného z prítomných obhajcov alebo ustanoviť úplne nového obhajcu. Odročenie pojednávania napokon nebolo potrebné, keďže Milan B. súhlasil, aby ho obhajoval ustanovený náhradný obhajca. Obžalovaný však vyhlásil, že v neho nemá dôveru a požiadal, aby sa toto vyjadrenie aj zaprotokolovalo.

Prípad má Špecializovaný trestný súd na stole znovu po tom, čo mu ho po odvolaní sa obžalovaných v novembri minulého roku vrátil Najvyšší súd SR. Na pojednávanie, ktoré má pokračovať aj v utorok, predviedli strážnici šiestich obžalovaných. Údajný boss celej skupiny Martin B. je na úteku.

Obžaloba obsahovala 14 skutkov

Sykorovci
Foto: SITA/Diana Černákova

Špecializovaný trestný súd ho 23. februára 2012 odsúdil na 24 rokov.

Dovedna skupine vtedy vymerali viac ako 160 rokov vo väzení. Aj údajná pravá ruka bossa Alexander B. si má odsedieť 24-ročný trest.

Ďalší obžalovaní Milan B., František L. aj Milan J. dostali po 23 rokov a štyri mesiace. Františkovi K. vymerali 14 rokov väzenia, Ivicovi K. 13 rokov.

Tresty si majú odsedieť v najprísnejšom väzení. Borisovi Ž. dali osem rokov v miernom väzení. Štefan Zamatóczky dostal podmienečný trest – tri roky s odkladom na päť rokov.

Jaroslav Pittner, ktorý sa na súde priznal, si odsedí osem rokov. Títo dvaja sa vzdali práva na odvolanie a verdikt je pre nich právoplatný, väčšina ostatných obžalovaných sa odvolala už v pojednávacej miestnosti.

Obžaloba obsahovala 14 skutkov. Prokuratúra skupine pripisuje vydieračský únos, hrubý nátlak na údajného dílera drog a podpálenie jeho auta, zapálenie dverí posilňovne, ktorej majiteľ nechcel platiť za ochranu, podpálenie kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok, pokus o zbitie jedného Rakúšana a zapálenie auta v Senci. Našiel sa u nich aj nelegálny granát, hlaveň, náboje, u dvoch obžalovaných marihuana. Ďalší falšoval kolky. V jednotlivých skutkoch v obžalobe figurujú rôzni obžalovaní.

Obeť spútali a zbili

Podľa obžaloby napríklad niektorí členovia skupiny vylákali pod zámienkou dodania dávky drogy mladého muža k jazeru Guláška pri Senci, kde ho spolu s jeho priateľkou s výkrikmi „polícia“ spútali a previezli na iné miesto a potom bili.

Od jeho brata údajne telefonicky žiadali výkupné dva milióny korún (66,3 tis. eur). Po prísľube brata, ktorý bol v zahraničí, že peniaze skúsi zohnať, dvojicu zviazali a odišli. Ďalší zo skutkov súvisel s mužom, ktorý vraj bol dílerom drog v Modre a nútili ho k plateniu ochrany päťtisíc korún (165 eur) a pokuty 200-tisíc korún (6,6 tisíca eur) za to, že ešte neplatil. Peniaze nezohnal, údajne mu zapálili auto. S podpálenými dverami skončil podľa obžaloby majiteľ fitnescentra v Senci, ktorého nútili k plateniu za ochranu a dlhovali mu nezaplatené vstupy do posilňovne, kde chodili cvičiť.

Polícia desiatich členov skupiny zatkla v Bratislave, Senci a Pezinku vo februári 2010, deviati vtedy skončili vo väzbe. Podľa prokurátora boli o policajnej akcii vopred informovaní, čo umožnilo útek údajného bosa. Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska – Miroslava Sýkoru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia