Súd stiahol zatykač na Puigdemonta, španielska polícia ho však stále môže zatknúť za vzburu

Carles Puigdemont
Zosadený katalánsky prezident Carles Puigdemont. Foto: SITA/AP

MADRID 5. decembra (WebNoviny.sk) – Španielsky najvyšší súd v Madride v utorok stiahol európsky zatykač na zvrhnutého katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta a jeho štyroch blízkych spolupracovníkov. Politici sa momentálne nachádzajú v Belgicku, kam odišli v novembri po vyhlásení nezávislosti Katalánska.

Sudca Pablo Llarena však zdôraznil, že aj napriek tomu, že už na päticu neplatí európsky zatykač, stále ich v Španielsku budú môcť zatknúť pre obvinenia zo vzbury a podnecovania vzbury, ktoré so spomínaným vyhlásením nezávislosti súvisia.

Európske zatykače už neplatia

Sudca vysvetlil, že európske zatykače na piatich politikov už neplatia preto, lebo sa objavili nové dôkazy o tom, že zločiny, z ktorých sú obvinení, boli vykonané v rámci väčšej skupiny.

Pri svojom rozhodnutí odvolať zatykače citoval ochotu Puigdemontovu ochotu vrátiť sa do Španielska, ktorú preukázal pred nadchádzajúcimi regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra. Bývalý katalánsky prezident a jeho štyria spolupracovníci sa v ostatnom období na súde v Belgicku snažili o boj proti ich možnému vyhosteniu do Španielska.

Premiér Rajoy rozpustil katalánsku vládu

Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť regiónu od Španielska 27. októbra, niekoľko týždňov po spornom referende, v ktorom sa voliči vyslovili za jeho odtrhnutie sa od krajiny. V reakcii na vyhlásenie nezávislosti španielsky premiér Mariano Rajoy zbavil katalánskych lídrov právomocí, rozpustil regionálny parlament a zvolal predčasné voľby.

Referendum aj vyhlásenie parlamentu Madrid vyhlásil za nelegálne a neplatné. Proti mnohým účastníkom referenda nečakane tvrdo zasiahli španielski policajti, ktorí následne pozatýkali aj najvýznamnejších politických predstaviteľov Katalánska. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles PuigdemontMariano Rajoy