Súd uznal strelca z Charlestonu vinným, hrozí mu trest smrti

Súd uznal strelca z Charlestonu je vinným
Dylanna Roof pri čítaní verdiktu neprejavil žiadne emócie. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 16. decembra (WebNoviny.sk) – Americká súdna porota uznala vo štvrtok za vinného 22-ročného Američana Dylanna Roofa v prípade masakru, ktorý sa stal vlani v júni v černošskom kostole v meste Charleston amerického štátu Južná Karolína. Mladík, pre ktorého teraz prokuratúra žiada trest smrti, v tomto kostole zastrelil deväť černošských veriacich.

Porota zložená z troch Afroameričanov a deviatich belochov sa o citovanom verdikte radila dve hodiny. Belošského mladíka uznala za vinného vo všetkých 33 bodoch obžaloby, vrátane deväťnásobnej vraždy, ozbrojeného prepadnutia a náboženskej nenávisti. Roof pri čítaní verdiktu neprejavil žiadne emócie.

Rozhodnutie o výške trestu by mala porota vyriecť v januári, pričom Roofovi hrozí trest smrti alebo doživotie. Belošského útočníka, vtedy 21-ročného Dylanna Storma Roofa, zadržali krátko po streľbe zo 17. júna 2016, kedy v kostole v centre Charlestonu zastrelil deväť ľudí.

Podľa svedkov mladík počas útoku vykrikoval rasistické urážky, pričom všetci deviati zastrelení boli Afroameričania. Predtým sa nechal fotografovať s vlajkou Konfederácie, ktorá pre mnohých Američanov symbolizuje otroctvo a rasizmus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom