Súd uznal Wildersa za vinného z podnecovania k nenávisti

Geert Wilders
Holandský populista Geert Wilders. Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 9. decembra (WebNoviny.sk) – Holandský súd uznal v piatok pravicového, protiislamsky zameraného populistu Geerta Wildersa za vinného z podnecovania nenávisti. Obvinený bol za to, že povzbudzoval ľudí ku skandovaniu hesiel proti Maročanom na volebnom zhromaždení v roku 2014. Súd mu však odmietol udeliť trest a vyhlásil, že demokraticky zvolenému zákonodarcovi stačí samotné uznanie za vinného.

Wilders označil súdny proces za politicky motivovanú „frašku“, ktorá ohrozuje slobodu prejavu. Verdikt nemá priame dôsledky na jeho poslanecký mandát. Verdikt oznámil predsedajúci sudca Hendrik Steenhuis.

Wilders nebol prítomný v súdnej sieni pri vyhlasovaní rozsudku, ktorý prišiel iba tri mesiace pred parlamentnými voľbami v Holandsku. Wildersova Strana slobody v súčasnosti tesne vedie v celoštátnych prieskumoch verejnej mienky a jej popularita počas súdneho procesu ešte stúpla.

Dokonca aj pred dnešným pojednávaním sa Wilders zaprisahával, že rozsudok ho neumlčí.„Nech bude verdikt akýkoľvek, budem ďalej hovoriť pravdu o marockom probléme a žiadny sudca, politik či terorista ma nezastaví,“ napísal Wilders krátko pred vyhlásením rozsudku na Twitteri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Geert Wilders