Súd v Haagu vynesie konečný verdikt nad Karadžičom, hrozia mu desiatky rokov vo väzení

Radovan Karadžič
Bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič. Foto: archívne, SITA/AP

HAAG 19. marca (WebNoviny.sk) – Takmer štvrť storočia od zničujúcej vojny v Bosne si bývalý bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič vypočuje konečný rozsudok, či je trestne zodpovedný za rozpútanie vlny vraždenia a deštrukcie.

Genocída v Srebrenici

Odvolací súd Medzinárodného trestného súdu v Haagu v stredu potvrdí alebo zamietne rozsudok pre Karadžiča z roku 2016, kedy ho Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995.

Rovnako súd rozhodne o odvolaní sa prokurátorov v prípade oslobodenia Karadžiča spod druhej obžaloby za genocídu, ktorej sa mal on a jeho jednotky dopustiť v roku 1992 pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych území, ktoré si nárokovali Srbi.

Súd čelí tlaku zo strany USA

K odvolaciemu rozsudku prichádza v čase, keď súd čelí tlaku zo strany Spojených štátov. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo minulý týždeň povedal, že Washington zruší alebo odmietne udeliť víza personálu Medzinárodného trestného súdu za vyšetrovanie údajných zneužívaní zo strany amerických jednotiek v Afganistane a inde vo svete, a môže tak učiniť aj voči tým, ktorí sa usilujú o kroky proti Izraelu.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila tento krok za „posledný útok na medzinárodnú spravodlivosť a medzinárodné inštitúcie zo strany administratívy odhodlanej obmedziť ochranu ľudských práv„.

Karadžičov prípad považujú za kľúčový

Bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorých súd pre vojnové zločiny v Haagu súdil. Jeho prípad sa považuje za kľúčový v nastolení spravodlivosti pre obete konfliktu, ktorý po sebe zanechal viac ako 100-tisíc mŕtvych a milióny ľudí bez domova.

Na rozhodnutie o svojom odvolaní v prípade genocídy a vojnových zločinov čaká tiež bývalý vojnový veliteľ bosnianskych Srbov Ratko Mladič, ktorého súd odsúdil na doživotie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Karadžič