Súd v kauze kontroverzných šekov na 1488 eur bude pokračovať výpoveďami svedkov, prísť by mal aj Kotleba

Tomáš Rosina, Marian Kotleba
Advokát Tomáš Rosina a Marian Kočner počas pojednávanie v kauze šekov za 1488 eur. Pezinok, 5. marec 2020.

Vo štvrtok 28. mája a následne aj v piatok 29. mája by na Špecializovanom trestno súde v Pezinku malo pokračovať hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marianom Kotlebom.

Ten momentálne čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Naposledy sa v tejto kauze malo pojednávať 15. mája, obžalovaný sa však ospravedlnil pre povinnosti poslanca.

Prokurátor to označil za obštrukciu a navrhol súdu Marianovi Kotlebovi uložiť poriadkovú pokutu, prípadne zvážiť jeho predvedenie políciou. Obžalovaný však vo štvrtok 21. mája avizoval, že na nasledujúce pojednávanie príde. Na programe pojednávania by mal byť výsluch svedkov.

Svedkovia sa ospravedlnili

Súd mal na predošlom pojednávaní naplánované vypočutie viacerých svedkov, niektorí sa však ospravedlnili. Napríklad stranícky kolega obžalovaného Ondrej Ďurica rovnako argumentoval povinnosťami v parlamente.

Manželský pár, ktorý prijal od obžalovaného jeden zo šekov, sa zase ospravedlnil pre nutnosť starostlivosti o ich postihnuté deti.

Symbolický šek s číslom 1 488

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Známy symbol extrémistov

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaOndrej ĎuricaRužena SabováTomáš Honz
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko