Súd v kauze vraždy Kuciaka (16. deň): Čítali komunikáciu z Threemy, niekto si vraj želal smrť Kočnera

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 22. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 19. mája 17:20

V utorok 19. mája na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalších skutkov.

Komunikácia z aplikácie Threema

Na súde čítali komunikáciu obžalovaných z aplikácie Threema. Tú na predošlom pojednávaní oficiálne zahrnul do dokazovania.

Konkrétne išlo o komunikácie obžalovaného Mariana Kočnera s osobami označenými ako „Dušan Kemény“ a „Peter agent“. Podľa medializovaných informácií tieto označenia využíval obžalovaný pre spoluobžalovanú Alenu Zsuzsovú. a jeho kamaráta Petra Tótha. Ten v súdnom procese týkajúcom sa vraždy Kuciaka vypovedal ako svedok.

Po skončení utorkového pojednávania odročili súd na 1. júna, kde bude pokračovať ďalšie dokazovanie.

Marian Kočner požaduje znalecký posudok

Zsuzsová uviedla, že komunikácie z aplikácie Threema sú upravované, ich časti vymazávané alebo vytrhnuté z kontextu. Podľa nej existuje viacero verzií komunikácie. Zdôraznila tiež, že komunikáciu medzi ňou a Marianom Kočnerom dopĺňali telefonáty, bez ktorých nie je možné pochopiť kontext.

Podľa prokurátora napríklad Marian Kočner v januári 2018 obžalovanej písal, či „všetci všetko pochopili“. Zsuzsová reagovala, že „hovorila s majstrom a on pochopil“, pričom ten bude „vysvetľovať robotníkom“. Podľa obžalovanej sa komunikácia týka prerábky izby v jej dome. „Na tú prerábku ja mám svedkov, desať ľudí,“ povedala.

Marian Kočner zopakoval v tejto súvislosti stanovisko obhajoby, že o získaní komunikácie z telefónov obžalovaných by mal byť najskôr vypracovaný znalecký posudok.

Hádesovo moratórium

Marian Kočner počas pojednávania vysvetlil aj správu adresovanú Zsuzsovej, v ktorej spomínal „Hádesovo moratórium“ (Hádes – starogrécky boh mŕtvych a podsvetia, pozn. SITA). Správa bola odoslaná 20. februára 2018, teda deň pred vraždou Kuciaka.

Podľa Mariana Kočnera spočíval význam správy v tom, že v roku 2018 bola v zahraničí oslovená rusky hovoriaca skupina s objednávkou na likvidáciu jeho a bývalého šéfa TV Markíza Pavla Ruska a Zsuzsovú týmto spôsobom informoval o riziku, ktoré mu hrozí. Zámerom odstránenia jeho osoby a Pavla Ruska malo byť to, aby nemohol naďalej vymáhať peniaze v rámci zmeniek voči TV Markíza.

„My sme sa bavili o tom, že niekto si praje našu smrť,“ uviedol Marian Kočner. Jeho tvrdenie podľa jeho vlastných slov potvrdzuje aj to, že sa v uvedenej dobe zaujímal o kúpu opancierovaného auta u viacerých predajcov.

Smrť Kuciaka a komunikácia o vypadávaní zubov

Hlavnou témou komunikácie obžalovaných Kočnera a Zsuzsovej v čase vraždy Kuciaka vo februári 2018 boli zuby a ich vypadávanie. Podľa prepisov komunikácií napríklad napísala Zsuzsová Kočnerovi ráno 21. februára, že sa jej snívalo o tom, že jej vypadlo niekoľko zubov.

Následne mu písala, že v rámci výkladu snov to znamená smrť blízkej osoby. Obaja si spolu v tento deň vymenili niekoľko správ týkajúcich sa ďalších významov uvedeného sna.

Ráno 22. februára, teda deň po smrti Kuciaka a jeho snúbenice, obžalovaná napísala Kočnerovi, že „jeden naozaj vypadol“. Podľa právnych zástupcov príbuzných zavraždeného páru však obsahuje táto komunikácia odkazy na vraždu novinára. Obžalovaní ale trvajú na tom, že sa skutočne bavili o zuboch. „Ja rovnako ako Alena Zs. nemám rád zubárov, chodím k ním až na poslednú chvíľu,“ uviedol Kočner.

Právnici pozostalých tiež poukazovali na správu napísanú niekoľko dní pred vraždou. V nej Kočner napísal, že jeho politická kariéra bude závisieť od toho, či von oknom „vyj…l 50 litrov, alebo nie“. Suma 50-tisíc eur bola podľa obžaloby vyplatená vykonávateľom vraždy. Podľa Kočnera však táto suma súvisí so zabezpečovaním vzniku jeho pripravovanej strany Cieľ.

Správa s adresou novinára vraj nikdy neprebehla

Obžalovaný Kočner na utorkovom pojednávaní odmietol, že by svojmu kamarátovi Petrovi Tóthovi poslal na jeseň 2017 adresu neskôr zavraždeného Kuciaka. Tóth, ktorý v súdnom procese vypovedal ako svedok, sa však priznal, že zorganizoval sledovací tím, ktorý na pokyn Kočnera sledoval novinárov vrátane Kuciaka.

Podľa komunikácie z aplikácie Threema zaslal Kočner osobe označenej ako „Peter Agent“ 3. októbra 2017 správu s textom „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta“. „Ja tvrdím, že takáto správa nikdy neprebehla,“ povedal Kočner.

Z komunikácie tiež vyplynulo, že 21. februára 2018, teda v deň vraždy Kuciaka, Kočner Tóthovi oznámil, že ku koncu februára dočasne pozastavuje činnosť sledovacieho tímu. Po medializácii smrti Kuciaka Tóth obžalovanému písal, že dúfa, že „to čo sa stalo išlo mimo nás“.

Kočner mu na to odpísal, že smrť novinára podľa jeho informácií súvisí s „veľkou ruskou vecou“. Na pojednávaní k tomu Kočner uviedol, že daná vec má spájať Tótha s Kuciakom, detaily však podľa vlastných slov povie neskôr.

Kočnerov brat odmietol vypovedať

Ešte predtým obžalovaná Zsuzsová opätovne požiadala súd o priestor na vyjadrenie k obžalobe a vykonanému dokazovaniu.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová pritom v pondelok 18. mája avizovala, že priestor pre ďalší výsluch obžalovaných bude až po vykonaní všetkých dôkazov. Zsuzsová, ktorá predtým vypovedať odmietla, však v utorok uviedla, že možnosť vyjadriť sa žiada v čo najskoršom možnom termíne. Predsedníčka senátu jej odpovedala, že súd berie jej žiadosť na vedomie.

V pondelok 18. mája prišiel na pojednávanie aj Ivan Kočner, brat obžalovaného Mariana Kočnera. Odmietol však vypovedať a tak prečítali jeho výpoveď z prípravného konania, ktorú urobil v máji 2019.

„Jedného novinára treba ‚dať dole‘, potom ešte jedného a bude pokoj,“ povedal podľa svojho brata obžalovaný Marian Kočner. Tento výrok odznel na rodinnej oslave na počesť rodičov obžalovaného v novembri 2012. Obžalovaná Zsuzsová v pondelok spochybnila priznanie strelca Miroslava Marčeka.

Marček dostal 23 rokov a Andruskó 15

Obžalovaní sú v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó.

Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiroslav M.Tomáš Sz.Zoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR