Súd v kauze vraždy Kuciaka (11 deň): Kočner podal námietku, prečítali výpovede Zubčáka a Vorobjova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner, Marek Para
Obžalovaný Marian Kočner počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 15. apríla, 13:46

Oboznamovaním s posudkami a ďalšími dôkazmi v stredu na Špecializovanom trestnom súd v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov.

Obžalovaný je v tomto prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó. Pre hrozbu šírenia korovanirusu pojednávanie prebiehalo  v špeciálnom režime, pričom do pojednávacej miestnosti boli vpustení len zástupcovia troch vybraných médií. Povolený však bol zvukový prenos z pojednávania.

Z trojice obžalovaných bol v stredu na pojednávaní prítomný iba Kočner. Zsuzsová a Szabó dali súhlas na konanie v neprítomnosti.

Námietka zaujatosti

Kočnerov obhajca Marek Para podal námietku zaujatosti a nezákonného zloženia senátu, v ktorej konštatuje, že keď ten istý senát Špecializovaného trestného súdu v pondelok 6. apríla vyhlásil

rozsudok nad Miroslavom Marčekom, ktorý bol vyčlenený na samostatné konanie, označil ho za objednávateľa vraždy Kuciaka.

Kočner toto označuje za porušenie svojej prezumpcie neviny, a to napriek tomu, že v rozsudku bola spomenutá osoba „M.K.“. V tejto súvislosti zdôrazňuje, že jeho vina v kauze vraždy Kuciaka nebola zákonným spôsobom pred súdom preukázaná.

S námietkou nesúhlasil prokurátor ani právni zástupcovia poškodených. Naopak, stotožnili sa s ňou Zsuzsovej obhajcovia. „Vzťahuje sa aj na našu klientku,“ uviedla advokátka Júlia Vestenická. Senát následne prerušil pojednávanie, aby sa o veci poradil, ale nakoniec o námietke nekonal.

Ako v odôvodnení uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová, podľa trestného poriadku totiž skoršie rozhodnutie súdu v jednej trestnej veci, ktorá je prepojená s druhou, nie je dôvodom na vylúčenie senátu z druhej trestnej veci. Navyše, podľa Sabovej tým, že Marček priznal svoju vinu, súd v jeho prípade vykonával dôkazy, len pokiaľ ide o uloženie trestu a náhrady škody. Pri vynesení rozsudku bol následne súd viazaný skutkovou vetou, ktorá je uvedená v obžalobe.

Lustrácia Kuciaka

Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Vorobjov nevie potvrdiť ani vyvrátiť, že mu lustráciu novinára Kuciaka nariadil bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Uvádza sa to v jeho výpovedi pred vyšetrovateľom, ktorú prečítala Sabová. Vorobjov vydal príkaz na lustráciu Kuciaka v lete 2017, pričom po jeho vražde o lustrácii informovali médiá.

„Z našej strany bola vykonaná lustrácia oprávnená, nakoľko sa jednalo o požiadavku inej jednotky policajného zboru,“ uviedol Vorobjov vo výpovedi s tým, že na zadávateľa si už nespomína. Doplnil, že sa mohol domnievať, že mu na lustráciu dal príkaz Gašpar, s určitosťou to však nevie.

Zároveň Vorobjov zdôraznil, že on Kuciaka vôbec nepoznal. Obžalovaný Kočner v tejto súvislosti poukázal na rozpor s výpoveďou svedka Petra Tótha, ktorý podľa neho tvrdil, že materiály o Kuciakovi mal tím, ktorý sledoval novinárov už začiatkom roku 2017.

Samotný Gašpar vo svojej výpovedi v prípravnom konaní poprel, že by dal príkaz na lustráciu Kuciaka. „Nezadal som v žiadnom období žiadnemu podriadenému príkaz na lustráciu nejakej osoby,“ povedal Gašpar s tým, že príkazy ako policajný prezident vydával v písomnej forme. S obžalovaným Kočnerom sa podľa vlastných slov Gašpar nikdy nestretol.

Prokurátor tiež v stredu prečítal výpoveď ďalšieho policajta, ktorý vykonával lustráciu Kuciaka Michala Zubčáka. Ten dostal pokyn vypracovať vzťahovú analýzu týkajúcu sa Kuciaka v druhej polovici augusta 2017 na základe ústneho pokynu Vorobjova.

Diagram následne v septembri odovzdal Vorobjovovi, ktorý bol jeho nadriadeným a podľa vlastných slov sa nepýtal, na čo mu je. Myslel si však, že ide o doplnenie analýzy ďalších novinárov, ktorú policajti robili v rámci vyšetrovania prípadu poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča (nazeranie do účtov Roberta Kaliňáka, pozn. SITA).

Pojednávanie pokračuje vo štvrtok 16. apríla ďalším dokazovaním.

Marček dostal 23 rokov

Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Petra Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol v pondelok 6. apríla neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia.

Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicuKušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ivan MatelJúlia VestenickáMarek ParaMarián KočnerMiroslav M.Rastislav StierankaRužena SabováTomáš Sz.Zoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR