Súd v kauze zmenky: Kočner a Rusko sú definitívne vinní, vo väzení si odsedia 19 rokov

SÚDY: Zasadnutie v kauze zmenky
Zľava: Advokát Michal Mandzák, podnikateľ Marian Kočner, advokát Marek Para a exriaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko počas vynesenia rozsudku Najvyššieho súdu SR v rámci zasadnutia v kauze zmeniek Bratislava, 12. január 2021. Foto: SITA.
  • aktualizované 12. januára 16:59

V kauze miliónových televíznych zmeniek si Marian Kočner a Pavol Rusko odsedia vo väzení zhodne po 19 rokov. Rozhodol o tom v utorok senát Najvyššieho súdu SR (NS SR), keď zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Podľa predsedníčky senátu odvolacieho súdu Aleny Šiškovej dokazovanie vykonané v tejto kauze preukázalo, že skutok, pre ktorý bola na súd podaná obžaloba, sa stal a že ho spáchali obžalovaní. Falšovanie zmeniek podľa nej konkrétne preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov ako aj listinné dôkazy.

Šišková poukázala napríklad na posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorého podpisy exriaditeľa TV Markíza na sporných zmenkách nevznikli v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní, ale až po roku 2013. Posudky, ktoré v súdnom konaní predložila obhajoba, podľa Šiškovej tieto závery nevyvrátili.

Právny zástupca odsúdených Kočnera a Ruska, Marek Para, po vyhlásení rozsudku vyhlásil, že v prípade podá dovolanie, pretože esúhlasí s niektorými závermi súdu. „Keď poviete, že na jednej strane znalkyňa pani Straková je presvedčivejšia a na prvom stupni nám neprávom odobrali posudok. Na druhej strane je otázka, z akého dôvodu sme nemali prístup k podkladom, ktoré boli súčasťou spisu. Podpisy, ktoré zabezpečil vyšetrovateľ, boli súčasťou spisu. Vyšetrovateľ ich uznesením vrátil na tie inštitúcie, kam my nemáme dosah a toto uznesenie nám ani nedoručil. Takéto signifikantné znevýhodňovanie strany nemôže byť súčasťou spravodlivého procesu,“ dodal Para.

Presvedčivé dôkazy už na špecializovanom súde

Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu pre agentúru SITA uviedla, že obžaloba už počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) priniesla presvedčivé dôkazy o falšovaní zmeniek.

Od rozhodnutia ŠTS podľa Petkovej pribudli ďalšie informácie, ktoré verziu obžaloby ešte viac podporili „Či už to bola zverejnená komunikácia v aplikácii Threema medzi Kočnerom a štátnou tajomníčkou Monikou J. alebo obvinenia v korupčnej kauze sudcov, kde mala Monika J. ovplyvňovať sudkyne, aby v prípade sporu o zmenky rozhodli v prospech Mariána Kočnera,“ uzavrela.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook napísal, že v kauze miliónových televíznych zmeniek v utorok rozhodla spravodlivosť.

Zo zasadnutia vylúčili verejnosť

Najvyšší súd z utorňajšieho verejného zasadnutia vylúčil verejnosť. Ako informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, dôvodom je aktuálna epidemiologická situácia.

Najvyšší súd Slovenskej republiky
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

„V záujme ochrany zdravia obyvateľstva pred šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 dospel najvyšší súd k záveru, že je nevyhnutné verejnosť z účasti na verejnom zasadnutí, ktoré sa bude konať 12. – 13. januára vylúčiť,“ uviedla Važanová.

Važanová doplnila, že vzhľadom na pandemickú situáciu bol vstup do budovy umožnený len pre procesné strany a pre osoby, ktorých účasť je na pojednávaní nevyhnutná. Z tohto dôvodu nebol verejnosti a médiám umožnený vstup do budovy za účelom účasti na verejnom zasadnutí.

Rozsudok špecializovaného súdu

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v tomto prípade vo februári 2020 uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska.

Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Kočner má tiež zaplatiť finančný trest vo výške desaťtisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Kočner voči Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované.

Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor Šanta, ktorý konkrétne pre Kočnera požadoval trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku. Najvyšší súd však v utorok označil trest uložený ŠTS za primeraný. „V prejednávanej veci obžalovaní majetkový prospech nezískali,“ dodala Šišková v súvislosti s požiadavkou na prepadnutie Kočnerovho majetku.

SÚDY: Verejné zasadnutie v kauze zmenky
Ján Šanta Foto: SITA/Branislav Bibel.

Pôvodne sa zasadnutie v tejto veci malo uskutočniť už 10. a 11. novembra 2020, zrušili ho však pre pandemickú situáciu. Ďalší termín NS SR určil na 15. a 16. decembra minulého roku. Na verejné zasadnutie sa však vtedy nedostavil Rusko. Tvrdil totiž, že má pre útok kyselinou poškodený zrak. Polícia ho však na návrh prokurátora zadržala a NS SR následne rozhodol o jeho väzobnom stíhaní pre hrozbu úteku.

SÚDY: Verejné zasadnutie v kauze zmenky
Obžalovaný bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko, ktorého v utorok 15. decembra zatkli za neúčasť na pojednávaní v kauze zmenky. Bratislava, 16. december 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Vo veci falšovania zmeniek čelí separátnemu procesu aj obžalovaný Štefan Agh. Ten na hlavnom pojednávaní na ŠTS v novembri 2020 odmietol svoju vinu. V procese s Kočnerom a Ruskom vystupoval v pozícii svedka, pričom potvrdzoval verziu obžalovaných, že zmenky vznikli v roku 2000 ako súčasť vysporiadania sporu o TV Markíza v rámci kauzy Gamatex.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol RuskoŠtefan Agh
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR